Aj vďaka Slovákom zostáva Embraco vo svetovej špičke

Share

Aj vďaka Slovákom zostáva Embraco vo svetovej špičke

(Spišská Nová Ves, 6. marca 2018) – Po šiesty raz za sebou zaznamenal závod Embraco Slovakia rekordný ročný objem výroby. Počet kompresorov a kondenzačných jednotiek pre komerčné a domáce chladenie, vyprodukovaných v prevádzke v Spišskej Novej Vsi v roku 2017, dosiahol 5,364 miliónov. Je to približne o 57 tisíc viac než v roku 2016. Vlaňajší obrat sa vyšplhal na úroveň 243,23 miliónov eur.

Závod, ktorý si v súčasnosti pripomína 20 rokov od začiatku výroby, sa tak v rámci globálnej korporácie naďalej teší z kľúčového postavenia. „Výrazne prispievame k tomu, že približne pätina hermetických kompresorov vo svete nosí značku Embraco,“ hovorí riaditeľ prevádzky Marcelo Borba.

Embraco Slovakia sa za posledné obdobie stalo aj miestom pre vývoj a inovácie. Otvorenie technologického centra v máji 2017 prinieslo okrem iného rozšírenie kapacít na testovanie nových kompresorov. Embracu a jeho zákazníkom to pomáha pri prechode komerčného chladenia na blížiaci sa míľnik – od roku 2020 bude totiž v EÚ úplne zakázané využívanie chladív prispievajúcich ku klimatickým zmenám.

„Od otvorenia centra sme zadefinovali 101 nových verzií kompresorov a pre našich zákazníkov sme optimalizovali minimálne 18 druhov aplikácií. Za týmito číslami je práca slovenských špecialistov,“ komentuje Branislav Poliak, manažér výskumu a vývoja v slovenskom Embracu.

Investície do vybavenia a budovy technologického centra dosiahli v roku 2017 približne 1,54 milióna eur. Celkové investície korporácie do slovenského závodu v roku 2017 prekročili 4,6 milióna eur.

V technologickom centre pracuje špeciálny inovačný tím zložený z miestnych odborníkov, ktorí kombinujú svoje dlhoročné skúsenosti s prinášaním nových nápadov.

„Ide jednak o reakcie na požiadavky zákazníkov Embraca, ale tiež vývoj úplne nových aplikácií, ktoré, ako veríme, nám udržia pozíciu svetového lídra,“ doplňuje M. Borba.

Embraco rozvíja úzku vedeckú spoluprácu s Technickou univerzitou Košice (TUKE), ako aj s Masarykovou univerzitou v Brne. V súčasnosti má vo svojich radoch troch čerstvých absolventov TUKE — sú zapojení do Programu Trainee, ktorým od roku 2007 prešlo už vyše 100 zamestnancov. Z nich viac ako polovica stále pracuje v závode.

Zdroj : Tlačová správa

You may also like...