Aktualizované : Video výbuch plynu v bytovom dome v Prešove

Share

Aktualizované : Výbuch plynu v bytovom dome v Prešove

25 hasičov bolo pred malou chvíľou vyslaných na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12 podlažnej bytovke pred 12.15 hod. Podľa ohlasovateľa udalosti by sa na mieste mali nachádzať aj obete, avšak zasahujúci hasiči túto informáciu zatiaľ nepotvrdili. Na miesto smerujú hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ.
Informácie budeme aktualizovať.

AKTUALIZÁCIA 12.55 hod.

Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy! Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, ľudské obete sa zatiaľ nepotvrdili.

MIMORIADNE: V PREŠOVSKOM PANELÁKU VYBUCHOL PLYN, SITUÁCIA JE VEĽMI VÁŽNA

Aktualizácia 13:10

➡️ Hrozí zrútenie budovy.

➡️ Na mieste je množstvo policajtov a samozrejme aj hasičov

NEPRIBLIŽUJTE SA K PANELÁKU, MÔŽU NASTAŤ ĎALŠIE VÝBUCHY.

AKTUALIZÁCIA 13.15 hod.

Svedkovia na mieste potvrdili, že niekoľko obyvateľov bytovky by sa malo nachádzať na streche budovy. Na miesto smeruje MUSAR tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc.

AKTUALIZÁCIA 13.45 hod.

Na mieste udalosti by sa podľa predbežných informácií mala nachádzať jedna obeť, ktorá mala vypadnúť z jedného zo zasiahnutých balkónov. Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne 4 – 5 poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany.

AKTUALIZÁCIA 14.15 hod.

Na mieste udalosti je viceprezident HaZZ Adrián Mifkovič, ktorý potvrdil tri obete nešťastia.
Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, Vranove nad Topľou, zo Záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

AKTUALIZÁCIA 14.40 hod.

Zasahujúci hasiči na mieste udalosti práve potvrdili piatu obeť udalosti. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.

AKTUALIZÁCIA 15.00 hod.

Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom pri výbuchu došlo k otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia.

AKTUALIZÁCIA 15.40 hod.

Hasiči momentálne presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšiu hasebnú činnosť. Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory opúšťajú všetci zasahujúci hasiči. Hasebné práce budú pokračovať z vonkajších priestorov. Z objektu bolo evakuovaných 34 osôb, ošetrených bolo doposiaľ 39 obyvateľov bytového domu.

AKTUALIZÁCIA 16.20 hod.

Hasiči pokračujú v hasebných prácach pomocou výškovej techniky. Všetky byty do 8. poschodia boli prehľadané bez nálezu ďalších osôb. Na mieste sa už približne hodinu nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov, ktorý je pripravený v pohotovosti. Hasiči budú zabezpečovať prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať. Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu.

POZOR TOTO JE JEDINÝ OFICIÁLNY ÚČET POMOCI OBETIAM POŽIARU

Mesto Prešov zriadilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici.

Číslo účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229

Variabilný symbol: 6122019

AKTUALIZÁCIA 18.30 hod.

Niekoľko ohnísk v zasiahnutom objekte sa už hasičom podarilo dostať pod kontrolu, ostatné stále lokalizujú. K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších 4 podlažiach. Hasebné práce pokračujú z exteriéru z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú. Na mieste je tiež ministerka vnútra SR Denisa Saková a prezident HaZZ Pavol Nereča.

TRAGÉDIA V PREŠOVE: POZOR NA „TRANSPARENTNÉ“ ÚČTY

Je to nepochopiteľné, ale naozaj sa môže nájsť niekto, kto chce využiť nešťastie iných vo svoj prospech.

Po sociálnych sieťach sa šíria čísla „zaručene“ transparentných účtov, ktoré majú slúžiť pre obete prešovskej tragédie.

Ako sme už v predchádzajúcom príspevku uviedli, mesto Prešov zriadilo účet, na ktorý môžu ľudia prispieť pre postihnutých výbuchom na Mukačevskej ulici. Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229 Variabilný symbol: 6122019.

Aktualizácia 19:00

Mesto Prešov zriadilo linku krízového centra 051 3100 101. Linka je určená pre ľudí, ktorí sa ocitli v núdzi v súvislosti s výbuchom plynu na Mukačevskej ulici.

AKTUALIZÁCIA 21.00 hod.

Na mieste udalosti sa stále nachádzajú hasičské jednotky, ktoré pokračujú v lokalizačných prácach. Dohášajú skryté ohniská a ochladzujú objekt. Obyvatelia bytovky našli dočasné útočisko v náhradných ubytovaniach, ktoré zabezpečilo mesto Prešov. Na mieste sa stále nachádza tím psychológov, ktorý poskytuje krízovú intervenciu.

AKTUALIZÁCIA 21.30 hod.
LOKALIZÁCIA

Veliteľ zásahu vyhlásil lokalizáciu požiaru.
(Lokalizácia znamená, že je požiar pod kontrolou, ďalej sa nerozširuje a prebieha jeho likvidácia).

AKTUALIZÁCIA (7.12.2019), 10.00 hod.

Počet obeti sa , Bohužiaľ zvýši
Keďže na mieste naďalej prebiehajú záchranné práce a situácia je komplikovaná, nebude polícia  ďalej priebežne komunikovať presný počet obetí tejto tragédie, až pokiaľ nebudú z budovy vyprostené všetky obete.

 

 

Fotogaléria :

 

Zdroj a Foto: HaZZ

Kategórie článku: KrimiRôzneSlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.