Ani niekoľkodňové pátranie po nezvestnom mužovi v Slovenskom raji zatiaľ nebolo úspešne ( video)

Ani niekoľkodňové pátranie po nezvestnom mužovi v Slovenskom raji zatiaľ nebolo úspešne ( video)

Dňa 30. augusta 2020 vo večerných hodinách bola na tiesňovú linku HZS 18 300 nahlásená nezvestnosť 73-ročného Slováka. Ten sa nevrátil z omše, ktorá sa v tento deň uskutočnila na Kláštorisku v Slovenskom raji. Ešte v popoludňajších hodinách bol nezvestný videný, ako schádza po zásobovacej ceste (cyklochodníku) smerom na Podlesok. Na Podlesok, kde mal zaparkované auto a kde ho čakali príbuzní, však už nedošiel.

Do terénu ho v krátkom čase odišli hľadať siedmi záchranári HZS z Oblastného strediska Slovenský raj, ktorí prepátrali pomocou terénneho auta a motocyklov všetky značené aj neznačené zostupové trasy z Kláštoriska. Do pátrania sa ešte v tento večer zapojila aj rodina, príbuzní a väčší počet dobrovoľníkov. O 20:00 boli o súčinnosť požiadaní kynológovia HZS. Štyria kynológovia prehľadávali pomocou služobných psov vytipované lokality až do neskorých nočných hodín. Pátracia akcia bola v prvý deň ukončená pre tmu o polnoci.

Druhý deň sa v pátracej akcii pokračovalo od skorých ranných hodín. Do akcie bolo okrem väčšieho počtu profesionálnych aj dobrovoľných záchranárov zapojených aj osem kynológov so psami a do pátrania sa opätovne zapojilo aj veľké množstvo dobrovoľníkov. Prepátrané boli opätovne všetky možné zostupové trasy z Kláštoriska a ich širšie okolie.

Už v tento deň sa začalo aj s prehľadávaním strmých skalných brehov, doliniek a roklín ústiacich zo zostupovej trasy smerom do Prielomu Hornádu. Prehľadané boli aj známe jaskyne v okolí Kláštoriska. V popoludňajších hodinách sa do pátracej akcie zapojil aj Letecký útvar MVSR. Dvaja záchranári HZS prehľadávali vytipované lokality z paluby vrtuľníka Mi-171.

Vo večerných hodinách bolo pátranie prerušené. V pátraní sa pokračovalo aj nasledujúci deň – 1. septembra. Aj napriek nepriaznivému, daždivému počasiu, sa počas tohto dňa pátrania zúčastnilo najviac záchranárov aj dobrovoľníkov. Náročný a po výdatnom daždi aj zradný terén prehľadávalo spolu 25 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov, spolu s deviatimi psami. Do akcie sa opätovne zapojilo veľké množstvo dobrovoľníkov. Aj v tento deň však pátracia akcia skončila bez úspechu.

Po vyhodnotení všetkých zaznamenaných trás pátrania sa v pátraní pokračovalo aj vo štvrtok, 3. septembra. Osem kynológov bolo nasadených najmä do lokalít, ktoré sa po vyhodnotení GPS záznamov javili ako menej prepátrané. Následne boli prepátrané aj lokality, ktoré boli mimo vzorca predpokladaného výskytu nezvestného.

Ani napriek veľkému nasadeniu zo strany záchranárov HZS, kynológov HZS, Polície a obdivuhodnému nasadeniu dobrovoľníkov sa nezvestného doteraz nájsť nepodarilo.

 

Fotogaléria :

Zdroj a foto : HZS

This function has been disabled for Spišiakoviny.