Britskú mutáciu sa na Slovensku podarilo odhaliť v 27 percentách dosiaľ vyšetrených vzoriek.

Britskú mutáciu sa na Slovensku podarilo odhaliť v 27 percentách dosiaľ vyšetrených vzoriek.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v pondelok doobeda dostal testy, ktorými overuje prítomnosť britskej mutácie vírusu SARS-CoV-2. Hneď obratom pretestovali spolu 113 vzoriek z januára a z konca decembra, ktorými sa potvrdila pozitivita u osôb prichádzajúcich z Veľkej Británie.

Mutáciu B.1.1.7 sa  podarilo odhaliť v 27 percentách vyšetrených vzoriek.

Pozitívne vzorky s mutáciou B.1.1.7 pochádzali z viacerých oblastí Slovenska, prevažne však z východu a severozápadu krajiny. Okrem súkromných laboratórií dodali vzorky s potvrdenou mutáciou aj z RÚVZ Trenčín a RÚVZ Banská Bystrica.

Výskyt „britskej“ mutácie sa RT-PCR testami spoločnosti MultiplexDX spätne potvrdil u občanov s trvalým pobytom v Košiciach, Žiline, Michalovciach, v Bardejove, Seredi, Považskej Bystrici, či napríklad v Dubnici nad Váhom. Mutácia sa potvrdila aj vo vzorkách, ktoré boli odobraté v Spišskej Novej Vsi.

ÚVZ SR bude aj naďalej sledovať výskyt infekčnejšej mutácie vírusu na území Slovenska. Naskladnenými baleniami môže celkovo vyšetriť približne 1600 vzoriek, testy v týchto chvíľach putujú aj na viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva.

Zdroj : ÚVZ SR

Ilustračné foto : pixabay

 

 

 

 

This function has been disabled for Spišiakoviny.