Chrípka na Slovensku stále rastie. Prevencia je základ!

Chrípka na Slovensku stále rastie. Prevencia je základ!

Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia v posledných týždňoch presiahla úroveň epidemického prahu vo všetkých krajoch.

„V 4. kalendárnom týždni 2017 bolo hlásených 18 289 ochorení. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť stúpla o viac ako o 58 %,“ informuje nás Úrad verejného zdravotníctva SR.

Hlavný hygienik Slovenskej republiky Mgr. RNDr. MUDr. Ján Mikas, PhD. preto opäť zdôrazňuje význam prevencie.

Ako proti chrípke bojovať?

Dôležité je vyhýbať  sa kontaktu s chorými osobami, tiež obmedziť návštevy priestorov s vysokou koncentráciou ľudí (divadlá, kiná, hromadné akcie a pod.). Nesmieme zabudnúť na vetranie, ktoré má byť časté a účinné (doma, na školách, pracoviskách). Dôležitá je aj konzumácia pestrej stravy s dostatkom zeleniny a ovocia, pobyt na čerstvom vzduchu v primeranom oblečení, otužovanie, dostatok spánku a odpočinku.

Tieto opatrenia zdôrazňuje aj hlavný hygienik Slovenskej republiky a pridáva aj ďalšie, na ktoré nesmieme zabúdať.

 „Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk (po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa) vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania,“ uviedol.[su_spacer]Ricco.[/su_spacer]
Očkovať sa môžeme aj počas chrípkovej epidémie

Najvhodnejší čas na očkovanie je počas jesenných a zimných mesiacov (október a november). To však nie je pravidlom a očkovať sa možno aj v čase zvýšenej aktivity chrípky.

„Existuje tu však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok,“ hovorí Mikas a dodáva, „ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní.“

Ak už chorí ste, nechoďte medzi ľudí, ale liečte sa doma. Pri návšteve lekára je vhodné si dať na tvár hygienické rúško, aby sme neohrozili ostatných pacientov.

Aké sú rizikové skupiny ľudí?

Ochorieť na akútne respiračné ochorenia a chrípku môže každý bez ohľadu na vek pacienta. Priebeh môže byť ľahký ale aj ťažký a komplikovaný. Ťažší priebeh ochorení je väčšinou u detí a starších ľudí.

 „Do skupiny osôb s rizikom závažných komplikácií patria: tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva, deti vo veku od šesť mesiacov do päť rokov, staršie osoby, osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami, zdravotnícki pracovníci,“ podotkol hlavný hygienik Ján Mikas.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Ilustračné foto: info.sk

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.