Úvod  >  Článok:  Dobrá správa pre budúce mamičky: V spišskonovoveskej pôrodnici uvoľňujú opatrenia

Dobrá správa pre budúce mamičky: V spišskonovoveskej pôrodnici uvoľňujú opatrenia

V rámci uvoľňujúcich opatrení je v spišskonovoveskej nemocnici od dnešného dňa opäť povolená prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas pôrodu, a to za prísnych hygienických podmienok.

Ako informovala hovorkyňa sietí nemocníc Svet Zdravia , Jana Fedáková sprevádzajúca osoba by počas uplynulých 14 dní nemala vykazovať symptómy ochorenia COVID-19, nachádzať sa za posledné dva týždne mimo územia Slovenska či byť v kontakte s osobou, u ktorej bol potvrdený koronavírus.

„Vyplní a podpíše o tom čestné vyhlásenie. Je tiež potrebné, aby počas celej doby pôrodu sprevádzajúca osoba používala ochranné pomôcky, ktoré zabezpečí pôrodnica. Pôrodnica si vyhradzuje právo pristupovať k prípadom individuálne, a to v závislosti od počtu rodičiek na pôrodnej sále,“ ozrejmila s tým, že sprevádzajúca osoba by sa tiež mala zdržiavať len v určených priestoroch (pôrodná izba, nadštandardná izba) a minimalizovať svoj pohyb po oddelení.

Vzhľadom na priaznivú epidemiologickú situáciu v SR v súvislosti s ochorením COVID -19 na základe usmernenia hlavného hygienika SR udelila nemocnica výnimky zo zákazu návštev lôžkových oddelení za dodržiavania hygienických pravidiel a protiepidemických opatrení aj v týchto prípadoch:

– návšteva pacienta v terminálnom štádiu ochorenia – je povolená návšteva súčasne dvoma blízkymi osobami,

– návšteva kňaza alebo duchovného u ťažko chorých a zomierajúcich pre vysluhovanie sviatostí,

– jeden sprievod pri pôrode a popôrodnej starostlivosti,

– jedna osoba pre sprevádzanie pacienta pri prepustení z nemocnice,

– jedna osoba u pacienta s poruchami duševného zdravia, ako je demencia, porucha učenia alebo autizmus (ak by neprítomnosť spôsobila stavy úzkosti

osoby),

– jedna osoba u pacienta s psychickými ochoreniami podľa indikácie lekára v prípade, ak neprítomnosť osoby môže nepriaznivo vplývať na výsledky liečebného procesu,

– návšteva pacienta v umelom spánku na OAIM v prípade, ak z liečebného hľadiska je táto návšteva indikovaná, napr. stavy po ťažkých traumatických poradeniach, coma vigile a pod.

– sprievod detského pacienta,

Návšteva dieťaťa v paliatívnej starostlivosti príbuznými dieťaťa vrátane iných detí žijúcich s rodičmi v spoločnej domácnosti (bez príznakov respiračnej a/alebo gastrointestinálnej infekcie).

Návšteva novorodenca – minimalizovať návštevy na jednu osobu – rodič dieťaťa, opakovane by mala navštevovať novorodenca tá istá osoba, prípadne iná osoba, po dohode s lekárom).

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním