Doplnky, ktoré sa stali súčasťou nášho šatníka: Novovešťanka Zlatica rúška maľuje vlastnoručne

Doplnky, ktoré sa stali súčasťou nášho šatníka: Novovešťanka Zlatica rúška maľuje vlastnoručne

Jednorázové, látkové, s rôznymi motívmi či dokonca vlastným menom. Stali sa súčasťou nášho každodenného života, ochranou pred vírusom , ale aj akýmsi módnym doplnkom. Reč je o rúškach, ktoré od marca nosíme na tvári.

Aj keď momentálne v rámci uvoľňovania karanténnych opatrení už ich nemusíme mať za každých okolností predsa ich máme stále pri sebe.

Ručne maľované vyrába aj šikovná pani Zlatica so Spišskej Novej Vsi so svojou kamarátkou Romanou. Ako prezradila je to jej hobby na ktorom si dáva naozaj záležať. Viac prezradila v rozhovore.

Prečo ste sa rozhodli pre maľované rúška?

Keďže prišiel k nám vírus Covid 19  a všetci sme boli nútení začať nosiť rúška. Nebolo ich dostatok tak som začala šiť rúška v rôznych farbách najskôr som zásobila svoju rodinu a potom prišli na rad známy. Naše úsmevy sa zahalili pod najrôznejšie farby, tak sa mi dostala do hlavy myšlienka, že ten úsmev predsa len svetu chýba tak prečo si ho nenamaľovať a nevyčariť tak úsmev ďalším ľuďom.  Dovolím si napísať jeden citát veď „predsa úsmev je lacnejší ako elektrina a dáva viacej svetla “  Tak prečo nedať nášmu svetu svetlo v podobe maľovaných rúšok. 

Maľovali ste aj predtým na textil?

Pred korónou som sa venovala maľovaniu obrazov, šálok, a šitiu bábik aj obliečok na vankúše kde som tiež používala farby na textil a maľovala tváričky bábikám s farbami na textil, maľovala som už aj na šaty. 

Aké motívy tvoríte a kde čerpáte inšpirácie?

Začala som maľovať rôzne úsmevy – ústa v najrôznejších podobách, potom pribudli rôzne motívy na želanie … inšpirácie poväčšine čerpám z internetu.

Koľko trvá približne výroba jedného rúška? 

Toto je rôzne, záleží od náročnosti vzoru niekedy pri tom dokážem presedieť aj 2 -3 hodinky, aby tie maľby vyzerali čo najreálnejšie, aj keď mám sa čo ešte učiť a zdokonaľovať nakoľko som samouk.

Používate nejaké špeciálne farby? Dá sa normálne ručne maľované rúško prať ?

Samozrejme používam špeciálne farby na textil, ktoré sa zažehľujú a po za žehlení sa môžu tieto rúška prať pri maximálnej teplote 40°C.

Spomínali ste, že ich vyrábate spolu s kamarátkou Romanou?

Šijem si aj sama, ale kamarátka prišla s návrhom sa spojiť, nakoľko si vymyslela motív maľovaného rúška takže ja som jej  na rúška maľovala a ona si ich už doma šila. Ani jedna z nás nie je vyučenou krajčírkou sme taký samouci, berieme to ako náš koníček a učíme sa novým veciam, Romanka začala šiť nosiče pre deti a nejako ju to pohltilo.

Je šitie rúšok ľahšie oproti iným veciam?

Jedno rúško jeho výroba nie je nejako špeciálne zložitá len dlhšie trvalo nájsť ten správny  strih ktorý by vyhovoval, takže výroba jedného rúška od strihania cez šitie je cca 20 min. záležitosť pri maľovaní je to už individuálne . Ja som na začiatku do toho zapojila celú rodinu od detí cez rodičov – dokonca aj moji chalani sa zapojili a namaľovali si svoje vlastné rúška.

Koľko ste už rúšok vytvorili a ako vnímate toto hobby?

Nepočítala som ich, ale možno okolo nejakých 300 rúšok som ušila, verím v to že čoskoro sa všetko vráti do normálu a už nám rúška nebudú potrebné. Čo sa týka môjho koníčka verím, že ho budem posúvať ďalej. Mám veľké plány čo by som všetko chcela skúsiť i čo sa týka maľovania aj šitia chcem sa v tom zlepšovať a posúvať sa v pred keďže sa ešte mám čo učiť.

Fotogaléria:

Diela šikovných Novovešťaniek nájdete na týchto odkazoch

Hand made Tica háčkované veci a hračky

Od zebričky pre detičky

 

This function has been disabled for Spišiakoviny.