Falošný lekár, pripravil starenku o takmer 5 tisíc eur

Falošný lekár,  pripravil starenku o takmer 5 tisíc eur

Košickí policajti vyšetrujú prípad, v ktorom sa neznámy muž vydával za „doktora MUDr. Vargu“. Pred doma týždňami doposiaľ neznámy páchateľ zatelefonoval na pevnú telefónnu linku 83-ročnej dôchodkyni z Košíc a oznámil jej, že jej syn spôsobil dopravnú nehodu, je zranený, nevie komunikovať, je pod narkotikami, má prehryznutý jazyk.

Ďalej uviedol, že pri dopravnej nehode zranil aj iné osoby z druhého vozidla a spôsobil im aj materiálnu škodu. Pod zámienkou odškodnenia osádky druhého vozidla požadoval od dôchodkyne zaslanie peňazí na účet podľa jeho inštrukcií.

K žiadnej dopravnej nehode však nedošlo, pričom páchateľ takto zámerne oklamal, podviedol a vylákal od dôchodkyne takmer 5.000 eur. Vyšetrovateľ PZ začal v danej veci trestné stíhanie pre zločin podvodu. Polícia po páchateľovi pátra.

Dôchodcovia patria k ohrozenej skupine ľudí najmä svojou dôverčivosťou a dobrosrdečnosťou, a v mnohých prípadoch aj svojou neschopnosťou účinne sa brániť.  Aj z tohto dôvodu Policajný zbor spolu s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky inicioval zmenu Trestného zákona vo vzťahu k trestnému činu podvodu, aby bola táto skupina osôb (starších ako 60 r.) zaradená do prísnejšej trestnej sadzby trestu odňatia slobody, a to pre prípad, že sa stane obeťou tohto trestného činu.

Táto iniciatíva úspešne prešla aj našim zákonodarným zborom a od 1. 1. 2017 platí, že ak je obeťou trestného činu podvodu takáto osoba, páchateľom už hrozí trest odňatia slobody v rozsahu najmenej od 3 do 10 rokov. Do tohto dátumu to bolo maximálne 5 rokov.

Seniori sa vo väčšine prípadov stávajú obeťami násilnej a majetkovej trestnej činnosti. Z násilnej trestnej činnosti ide najmä o prípady úmyselného ublíženia na zdraví, lúpežného prepadnutia osôb a nebezpečného vyhrážania. Často sa však stávajú obeťami rôznych podvodov, ktorých cieľom je dostať sa k ich úsporám.      

Náročnosť objasňovania týchto prípadov ovplyvňujú neraz slabšie pamäťové vlastností poškodených, najmä v súvislosti s popisom páchateľov, a rovnako tak ich oznámenia s väčším časovým odstupom.

Pri objasňovaní týchto prípadov Policajný zbor uvíta, ak by takéto osoby kontaktovali políciu už pri prvých náznakoch, že ich chce niekto uviesť do omylu a pripraviť ich o financie. A to aj vtedy, ak by sa podvodné konanie nepreukázalo.    

Podvody na senioroch, patriace do ekonomickej trestnej činnosti, boli v súvislosti so seniormi počas 8 mesiacov tohto roku v Košickom kraji zaznamenané v 25 prípadoch.

Pokračovanie článku na ďalšej strane.

This function has been disabled for Spišiakoviny.