Úvod  >  Článok:  Koronavírus sa na Slovensku nepotvrdil ani u jedného z pacientov

Koronavírus sa na Slovensku nepotvrdil ani u jedného z pacientov

„Nový koronavírus 2019-nCoV nebol k 28.1.2020 potvrdený u žiadnej osoby na Slovensku. Výsledky laboratórnych vyšetrení u troch osôb s podozrením na ochorenie spôsobené novým koronavírusom boli negatívne,“ povedal predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR.

V čase, keď krajiny hlásia podozrenia a potvrdené prípady ochorenia spôsobené novým koronavírusom 2019-nCoV, prebieha v európskom regióne chrípková sezóna. Ochorenie spôsobené novým koronavírusom sa prejavuje príznakmi podobnými klasickým respiračným ochoreniam – horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, ochorenie môže prerásť až do zápalu pľúc.

V prípade, že ste neboli v krajinách, kde sa nový koronavírus nachádza, respektíve ste neboli v kontakte s osobami, ktoré uvedené krajiny navštívili, ide s veľkou pravdepodobnosťou o klasickú chrípku či prechladnutie, a preto netreba podliehať panike. Samozrejme, aj v prípade klasického respiračného ochorenia vrátane chrípky je dôležité kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára, pretože i tieto ochorenia môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie.

Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR situáciu vo výskyte nového koronavírusu podrobne sledujú. Kľúčové rezorty na Slovensku vykonávajú všetky potrebné preventívne opatrenia s cieľom maximálnej ochrany zdravia ľudí a preverujú pripravenosť jednotlivých rezortných zložiek v prípade riešenia krízových situácií.“ povedal hlavný hygienik SR Ján Mikas.

ODPORÚČANIA PRE OSOBY, KTORÉ SA NACHÁDZAJÚ, RESP. SA VRÁTILI Z OBLASTÍ ZASIAHNUTÝCH KORONAVÍRUSOM:

– dodržiavať prísnu osobnú hygienu, najmä dôkladné umývanie rúk a hygienu potravín,
– vyhýbať sa preplneným miestam a miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat v zasiahnutých ázijských oblastiach,
– 14 dní od príchodu z postihnutej oblasti je potrebné kontrolovať svoj zdravotný stav,
– v prípade klinických príznakov po návrate je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho o cestovateľskej anamnéze.

V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.

Úrad verejného zdravotníctva SR zároveň dáva do pozornosti činnosť Call centra s nepretržitou prevádzkou, odborníci tam odpovedajú na otázky týkajúce sa nového koronavírusu. Ľudia môžu odborníkov kontaktovať cez emailovú adresu [email protected] ako aj na telefónnom čísle 0917 222 682. V súvislosti s novým koronavírusom 2019-nCoV, bude Úrad verejného zdravotníctva SR priebežne aktualizovať vydávané informácie a poskytovať ich odbornej i laickej verejnosti.

Zdroj : uvzsr.sk

Ilustračné foto : pixabay

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním