Úvod  >  Článok:  Koronavírus: V Spišskonovoveskej nemocnici vznikne mobilné odberové miesto

Koronavírus: V Spišskonovoveskej nemocnici vznikne mobilné odberové miesto

Pred nemocnicou bude v spolupráci s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva v Spišskej Novej Vsi od zajtra, utorka 28. apríla zriadené mobilné odberové miesto pre testovanie pacientov na koronavírus.

Ako informovala hovorkyňa sietí Svet Zdravia Jana Fedáková, zdravotníci spišskonovoveskej nemocnice budú realizovať výtery z hrdla a nosa indikovaným pacientom, ktorých na otestovanie určí RÚVZ.
„Testovanie bude zatiaľ prebiehať v režime dvakrát týždenne, a to v utorky a štvrtky od 7.00 do 11.00 hod,“ spresnila Fedáková.

„Ošetrujúci lekár pacienta, prípadne pacient sám môže požiadať o vyšetrenie formou elektronického formuláru na webe www.korona.gov.sk. Na základe uvedených údajov vo formulári je žiadosť posúdená pracovníkom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) a pacientovi vygenerovaný identifikátor COVID-19-PASS. Následne je pacient objednaný na odber na konkrétne mobilné odberové miesto s presným určením času odberu. Informácia je mu doručená esemeskou, prípadne žiadateľa kontaktujú pracovníci call centra NCZI, ktorí s ním dohodnú ďalší postup,“ vysvetľuje riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

Podotýka, že v súčasnosti budú v rámci mobilného odberového miesta odobraté vzorky len pacientovi s platným COVID-19-PASSom a prideleným termínom a miestom odberu. Rozhodnutie o odbere, mieste a času odberu nie je v právomoci nemocnice, nemocnica odber iba realizuje.

Vzorky následne spracováva laboratórium Úradu verejného zdravotníctva SR a pacient je informovaný prostredníctvom esemesky alebo telefonicky z call centra NCZI.

Mobilné odberové miesto sa nachádza v priestoroch za hospodárskou časťou nemocnice a je označené navigačnými tabuľami. Miesto je zvolené tak, aby bola zachovaná jednak intimita pacienta pri samotnom odbere priamo z auta a tiež bezpečnosť premávky, personálu i samotného pacienta.

Ako postup prebieha?

  • Lekár, RÚVZ alebo pacient sa zaregistruje na testovanie na stránke korona.gov.sk. Žiadosti sú spracovávané každý deň o 15.00 hod.
  • Pracovník NCZI posúdi žiadosť, prípadne kontaktuje pacienta ohľadom doplnenia údajov.
  • NCZI pridelí pacientovi tzv. COVID-19-PASS, teda oprávnenie na vyšetrenie. Informácia mu príde esemeskou.
  • Pacientovi následne príde druhá esemeska s informáciou, kde mu je pridelené miesto a čas odberu tak, aby boli kapacity odberných miest využité. Poskytnutý termín je potrebné využiť alebo informovať NCZI, ak sa pacient nemôže zúčastniť.
  • Pred odberom je pacient informovaný treťou esemeskou o požiadavkách a režime pred vyšetrením.
  • V určený čas odberu sa pacient motorovým vozidlom dostaví na odberné miesto, polícia skontroluje jeho identitu a dobrovoľník z radu medikov overí platnosť jeho kódu na vyšetrenie.
  • Následne pacient vstupuje na samotné miesto odberu, kde je opätovne zosnímaný jeho kód a je realizovaný samotný odber zdravotníkom nemocnice – výter z nosa a hrdla.
  • Informáciu s výsledkom testu zašle NCZI pacientovi esemeskou. V prípade pozitivity rieši ďalší manažment pacienta regionálny hygienik.

Nemocnica má aj COVID pracovisko, ktoré sa nachádza v priestoroch doterajších chirurgických ambulancií. Vybrané časti lôžkových oddelení nemocnice sa tiež reprofilizovali v časti pôvodného chirurgického oddelenia a pôvodného fyziatricko-rehabilitačného oddelenia na COVID oddelenie so zatiaľ celkovo 66 lôžkami.

„Ide o takzvané červené zóny lôžkových častí oddelení, ktoré slúžia na hospitalizáciu pacienta s podozrením na koronavírus,“ doplnila hovorkyňa.

V nemocnici dosiaľ ošetrili 95 pacientov s podozrením na koronavírus, z toho malo 91 negatívne výsledky. U jedného výsledky testov ochorenie potvrdili a na zvyšné tri výsledky nemocnica čaká.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním