Lavínové nešťastie v Soliskovom žľabe

Lavínové nešťastie v Soliskovom žľabe

V poobedňajších hodinách dňa 22.12.2018 nahlásili prostredníctvom tiesňovej linky 112 dvaja slovenskí turisti záchranárom HZS pád lavíny, ktorá strhla ich kamaráta a ten ostal zasypaný. Nachádzali sa v Soliskovom žľabe spadajúcom do Mlynickej doliny.

Podľa zistených informácií zasypaný nedisponoval lavínovým výstrojom. Na mieste nehody panovali nepriaznivé poveternostné podmienky – silný vietor, sneženie a hmla, ktoré neumožňovali nasadenie leteckej techniky, preto záchranári HZS odišli zasypanému na pomoc pozemne. Za pomoci lavínových psov a sondovaním prehľadávali dráhu lavíny, ktorá dosahovala dĺžku do 300 metrov .

Na mieste nešťastia ošetrili a zateplili oznamovateľov, ktorí už boli mierne podchladení. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky, zhoršujúcu sa lavínovú situáciu a tmu bola záchranná akcia vo večerných hodinách prerušená.

Dnes od skorých ranných hodín sa v pátraní po nezvestnom pokračovalo. V krátkom čase lavínové psy označili miesto, kde sa zasypaný 39 – ročný turista slovenskej národnosti nachádzal, žiaľ bez známok života.

Do záchrannej akcie bolo v prvý deň nasadených 15 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov HZS s dvoma psami, dnes sa pátracej akcie zúčastnilo spolu 21 záchranárov HZS so šiestimi psami z Vysokých Tatier, Západných Tatier, Slovenského raja a Strediska lavínovej prevencie.

Zdroj : Horská záchranná služba

Ilustračné foto : pixabay

This function has been disabled for Spišiakoviny.