Úvod  >  Článok:  Lomnické čháve predstavili novinku. Tentokrát v spolupráci aj s Mariánom Čekovským

Lomnické čháve predstavili novinku. Tentokrát v spolupráci aj s Mariánom Čekovským

Rómski muzikanti z Veľkej Lomnice sršia energiou. Lomnické čháve hrajú rómske, ale aj slovenské ľudové piesne s cigánskym temperamentom a osobitým feelingom, ktorý umocňujú dva saxofóny.

Len pred pár hodinami predstavili svoju novinku, ktorá má názov Tosara. Ako priblížili ide o tradičnú rómsku pieseň, ktorú umocnili videoklipom, ktorého dej sa odohráva aj na železničnej stanici či vo vlaku.

„Osemdesiate roky minulého storočia boli v Československu veľmi priaznivé pre rozvoj rómskej pesničkárskej scény. Aj táto skladba rómskeho popu, alebo skôr folku vznikla v prostredí rómskych muzikantov, z ktorých ale väčšina vykonávala robotnícke profesie a dennodenne zavčas ráno cestovali za prácou do fabrík,“ ozrejmili muzikanti.

Ako prezradili v roku 2018 kapela Lomnicke čháve hrala na koncerte Cigánsky oheň v Banskej Bystrici, spoločne s Mariánom Čekovským. Práve tam vznikla myšlienka urobiť túto skladbu spoločne.

„Chceme ňou pripomenúť, že Rómovia a inklúzia sú pojmy, ktoré k sebe majú blízko, že hudba je reč, ktorou sa môžeme dohovoriť. Preto sme spojili sily a spievame aj hráme spolu s Mariánom Čekovským, Šanim Sassim a Vranou Mariannou,“dopĺnili hudobníci.

Fotogaléria :

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním