Kategórie
Blog Rôzne

Milí rodičia, POZOR, aby ste si nepokazili deti vašou „dokonalou“ láskou!

Milí rodičia, POZOR, aby ste si nepokazili deti vašou „dokonalou“ láskou!

 

            Stále uvažujem nad tým, čím to je… Dobou, sociálnymi sieťami, celebritami…? Ide o to, že ako učiteľka vidím, že niekde sa stáva chyba a neviem odhaliť jej prvotnú príčinu.

            Bežne sa mi na hodinách totiž stane, že mi dieťa povie: pani učiteľka, ja to nemám, lebo mi to mama neukázala na edupage. Samozrejme ide o úlohu, ktorá bola riadne oznámená na hodine, na ktorej daný žiak osobne sedel. V poslednej dobe sa veľmi často stáva, že zadám do edupage poznámku za to, že žiak niečo nemal, a v priebehu krátkeho času mi príde od rodiča e-mail alebo správa typu: pani učiteľka, MY sme to robili, ale ZABUDLI SME to poslať, aké, prosím vás, poznámky nemáme a podobne. Aby som bola pochopená správne, ja poznámku neberiem ako trest, niečo strašné a nenapraviteľné. Chápem ju ako zápis pre žiaka, aby vedel, že mu niečo chýbalo a musí to do budúcej hodiny napraviť a mal by si dávať pozor, aby sa to neopakovalo, zápis pre mňa, aby som pri uzatváraní známok vedela, do akej miery aktívny a zodpovedný bol žiak počas školského roka, no a v neposlednom rade zápis pre rodiča, aby v prípade, ak by sa to častejšie opakovalo, vedel, že niečo asi nie je v poriadku.

            Skúsim sa teraz opäť na chvíľu vrátiť k mojej úvodnej vete. Keď si prelustrujeme sociálne siete či už celebrít alebo aj svojich známych, môžeme zaznamenať jeden fenomén v spojení s deťmi. Mimoriadne populárne sú tzv. baby shower, s ktorými začali zahraničné celebrity a ktoré sú veľmi obľúbené už aj u bežných ľudí. Kto by nevedel, o čo ide, je to akási slávnosť, pri ktorej rodičia zisťujú pohlavie bábätka, pričom často máte pocit, že ide o oslavu minimálne Nobelovej ceny dieťaťa a nie o zistenie pohlavia. Ďalej to pokračuje rodinnými fotografiami, keď je bábätko ešte stále v brušku, ale už z fotografií je jasné, že sa rodičia na neho veľmi tešia, čo je koniec koncov úplne nevinné a veľmi milé. Po narodení samozrejme prichádza úplná radosť, čoraz viac sú rozšírené každomesačné fotky bábätka v roztomilých šatočkách, na čom ešte stále nevidím nič zlé.

            Ako možný problém vnímam popisy k týmto fotkám, ktoré sú mimoriadne rozšírené u celebrít a podľa môjho názoru sa nimi množstvo ľudí inšpiruje, napríklad „si naše všetko, naše nekonečno, toto je dokonalosť, takto vyzerá dokonalosť, si proste perfektná/perfektný“. Mám pocit, že tieto popisy si rodičia nenechávajú len k bábätkovským fotkám, ale stále ich používajú aj v ďalších vývinových obdobiach dieťaťa, a to nielen ako komentáre, ale možno aj očakávania, ktoré by mali byť splnené za každých okolností.

            Ako by ste sa cítili, keby na vás vaši rodičia od útleho detstva pozerali ako na božstvo, na niečo dokonalé, bezchybné? Na mňa by to asi účinkovalo dvoma spôsobmi, a to tak, že by som cítila obrovský tlak, aby som neurobila nejakú chybu a nesklamala rodičov, čo by ma dokázalo poriadne vystresovať, alebo by som si jednoducho myslela, že som taká, akú ma vidia rodičia, a keď si niekto myslí niečo iné, nuž… nemá pravdu.

            Potom tu je ďalšia skúsenosť, keď prídu rodičia a povedia: „Pani učiteľka, ale my sa učíme, ona dostane stres a nedokáže zo seba dostať nič. My keď prídeme z práce, tak máme ďalšiu zmenu, lebo obaja jej to vysvetľujeme, ale pre stres to aj tak nemá žiaden zmysel.“ Preto sa hneď pýtam, ktoré očakávania spustili stres toho dieťaťa?

            A tak, milí rodičia, aby som nepísala dlhšie ako je treba, píšem to s tým najlepším úmyslom voči vám aj voči vašim deťom. Chyby nie sú zlé, nedokonalosť nie je zlá, poznámka nie je zlá, horšia známka ako jednotka nie je zlá. Nebojte sa vidieť vaše deti také, aké naozaj sú. Verte im, že dokážu prebrať zodpovednosť za seba a svoje povinnosti. Veď to je jedna z výsad, ktoré im môžete dať – DÔVERA, dôvera v to, že dokážu svoju chybu napraviť, dôvera v to, že dokážu samy zistiť, ktoré poznámky im chýbajú. Ak vášmu dieťaťu prejavíte takúto dôveru, samo príde za vami, ak bude mať problém, s ktorým si neporadilo. Tým, že za deti preberáte túto zodpovednosť, degradujete ich schopnosti, kedy nedostanú ani šancu ich prejaviť. Nebojte sa priznať si, že tak ako každý človek, aj vaše dieťa ma isté slabé stránky, no, samozrejme, na druhej strane má aj dobré stránky, ktoré spolu môžete priviesť do dokonalosti. Myslím si však, že keď už od bábätka od svojho dieťaťa očakávate čistú dokonalosť, okrem obrovského tlaku, ktorý to v dieťati vyvoláva, sa vo veľkej miere ušliapava jeho potenciál.

            Ja ako učiteľka budem veľmi rada, ak bude vaše dieťa šťastné, ale tiež sa ho vždy snažím viesť k zodpovednosti, vynaliezavosti a myslím si, že omnoho viac, ako keď vám ja v e-maile odpíšem, o ktoré poznámky alebo úlohu ide, mu pomôže, keď si zoberie do ruky svoj zošit, zavolá spolužiakovi a dopátra sa k tejto informácii samo.

            Držím vám palce, aby sa vám v tejto dobe plnej dokonalých celebritných detí darilo vidieť a milovať vaše dieťa také, aké skutočne je.

Ilustračné foto : pixabay

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version