Úvod  >  Článok:  Na cestách okresu Spišská Nová Ves zahynuli počas uplynulých 7 dní 3 chodci

Na cestách okresu Spišská Nová Ves zahynuli počas uplynulých 7 dní 3 chodci

Polícia, aj napriek rôznym aktivitám preventívneho charakteru, zaznamenala na cestách Košického kraja zvýšený počet dopravných nehôd.

Od začiatku roka do 3. februára 2019 došlo na cestách Košického kraja k 139 dopravným nehodám, pri ktorých zahynuli 3 osoby, 21 sa zranilo ťažko a 45 utrpelo ľahké zranenia. 33 dopravných nehôd, pri ktorých sa 8 účastníkov zranilo ťažko a 7 ľahko, je bilancia dopravnej situácie za minulý týždeň. Z celkového počtu (33) bolo 8 dopravných nehôd s účasťou chodcov, pričom, podľa doterajších zistení, 2 z nich zavinili práve títo, najzraniteľnejší účastníci cestnej premávky. Bohužiaľ, na cestách okresu Spišská Nová Ves zahynuli počas uplynulých 7 dní 3 chodci.

Aktualizácia : Polícia vyšetruje okolnosti tragickej dopravnej nehody na Spiši

Keďže chodci sú najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky, ich povinnosťou je používať reflexné prvky za zníženej viditeľnosti, ak idú po ceste v obci i mimo nej. Pre vlastnú bezpečnosť by ich však mali za zníženej viditeľnosti chodci používať vždy, keď musia vstúpiť na vozovku, prípadne cez ňu potrebujú prejsť, a to najmä tam, kde nie sú vybudované chodníky, kde je slabé, alebo dokonca žiadne pouličné osvetlenie, alebo kde chýba krajnica a chodec musí kráčať po ceste. Len tak ho môže vodič dobre, ale hlavne včas vidieť. Vstupovať na vozovku a chodiť po nej by mali chodci len v prípade, ak nie je iná možnosť, to znamená, ak pri ceste nie je chodník, cestička alebo schodný pás zelene. Samozrejme, pri prechádzaní cez cestu je potrebné používať vyznačené priechody a v záujme vlastnej bezpečnosti sa radšej viackrát presvedčiť, či je bezpečné na vozovku vstúpiť.

Spišská Nová Ves : Dopravná nehoda s tragickým koncom

Na nepriaznivý vývoj dopravnej situácie polícia okamžite zareagovala a prijala opatrenia na zamedzenie vzniku týchto nepríjemných situácií v cestnej premávke. Policajti na cestách Košického kraja v 5. týždni 2019 odhalili viac ako 1500 priestupkov proti bezpečnosti a plynulosti v cestnej premávke. V 430 prípadoch vodiči vozidiel nedodržali najvyššiu povolenú rýchlosť vozidla,  priestupku v cestnej premávke sa dopustilo 73 chodcov, 10 vodičov jazdilo pod vplyvom alkoholu, pričom až 7 z nich s hodnotou dychovej skúšky vyššou ako 1 promile.

V snahe znížiť dopravnú nehodovosť a jej následky, a ochrániť čo najviac ľudských životov, sa budú príslušníci Policajného zboru v pôsobnosti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach aj naďalej v rôznych mestách a obciach Košického kraja sústrediť na všetkých účastníkov cestnej premávky, svoju pozornosť zamerajú na dodržiavanie povinností vodičov voči chodcom, ale i dodržiavanie povinností chodcov voči vodičom, hlavne v časoch dopravnej špičky, a svoju pozornosť sústredia okrem iného aj na priechody pre chodcov v blízkosti škôl, nemocníc, železničných a autobusových staníc, kostolov, cintorínov a nákupných centier, prioritne na miestach častého výskytu chodcov aj mimo zastavaných častí obcí bez funkčného verejného osvetlenia.

Aktualizácia : Ďalšia tragická dopravná nehoda pri domove dôchodcov v Spišskej Novej Vsi

Polícia svoju pozornosť upriami aj na okolie domovov dôchodcov či domovov sociálnych služieb, kde bude formou preventívnej činnosti apelovať aj na túto skupinu obyvateľov, vystríhať ich pred nástrahami v cestnej premávke a apelovať na význam používania reflexných prvkov a upozorňovať na riziká spojené s nedodržiavaním povinností chodcov v cestnej premávke.

Zdroj a foto :  por. Mgr. Lenka Ivanová hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Košiciach

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním