Úvod  >  Článok:  Aktualizované : Na hrebeni Západných Tatier zasiahol blesk turistov ,hlásia obete

Na hrebeni Západných Tatier zasiahol blesk turistov ,hlásia obete

V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla. Záchranári okamžite požiadali o súčinnosť posádku VZZS, ktorá smerovala do Žiarskej doliny, v ktorej panovali nepriaznivé poveternostné podmienky na letecký zásah. Po vylepšení poveternostných podmienok letela posádka VZZS so záchranárom HZS k postihnutým turistom. Pri pacientke bol pomocou navijaka vysadený záchranár HZS, ktorý jej poskytol neodkladnú zdravotnú starostlivosť a pripravil ju na letecký transport. Pri pacientovi, ktorý sa nachádzal v Baníkovskom kotli bol vysadený lekár VZZS, ktorý žiaľ turistovi už nedokázal pomôcť, pretože pri páde niekoľko sto metrov utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. Pacientka bola následne letecky transportovaná do doliny, odkiaľ pokračovala terénnym sanitným vozidlom do nemocnice.

Počas tejto záchrannej akcie požiadali o pomoc aj slovenskí turisti, ktorí sa taktiež nachádzali na hrebeni Západných Tatier v oblasti Pachole. Tu blesk zranil slovenského turistu, ktorý bol krátkodobo v bezvedomí a bol paralyzovaný. Záchranári HZS požiadali o súčinnosť posádku VZZS zo Žiliny, ktorá spoločne so záchranárom HZS smerovala na hrebeň. Pacientovi na mieste poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť a následne ho letecky transportovali do nemocnice.

Tragické následky po bleskovej aktivite v Západných Tatrách…

Leteckí záchranári z Popradu boli dnes popoludní požiadaní o súčinnosť pri záchrannej akcii v Západných Tatrách, kde najskôr dvojicu českých turistov pod vrchom Baníkov zasiahol blesk. Následne padali obaja dole strmým terénom niekoľko metrov.

Muž po približne 200 metrovom páde utrpel poranenia, ktoré boli, žiaľ, nezlučiteľné so životom a ani záchranári mu už nedokázali pomôcť. Žene sa podarilo zachytiť skôr, pričom utrpela poranenie dolnej končatiny a ďalšie povrchové odreniny po tele. Horský záchranár, ktorý sa pridal na palubu k posádke, bol k turistke vysadený pomocou lanovej techniky.

Zmiesta bola zranená žena evakuovaná a letecky transportovaná do Žiarskej doliny, kde bola odovzdaná do starostlivosti privolanej rýchlej zdravotnej pomoci. Medzitým prišlo hlásenie o ďalšej bleskovej aktivite, ktorá zasiahla inú skupinu nachádzajúcu sa tiež v západnej časti hrebeňa, v časti Skriniarky.

Na pomoc už smeroval aj záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Žiline, ktorý vyviezol na miesto určenia dvoch horských záchranárov. Ďalší turista, 48-ročný muž ostal po zasiahnutí bleskom krátkodobo v bezvedomí s paralyzovanými oboma dolnými končatinami. Záchranári ho z miesta evakuovali pomocou palubného navijaka a taktiež transportovali do Žiarskej doliny, odkiaľ bol terénnym vozidlom Horskej záchrannej služby prevezený na ďalšie vyšetrenie do nemocnice. Obe posádky sa následne vrátili späť na svoje základne.

Fotogaléria:

 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním