Úvod  >  Článok:  Najväčší zamestnávateľ na Spiši ohlásil hromadné prepúšťanie: Embraco Slovakia reaguje na pokles dopytu (video)

Najväčší zamestnávateľ na Spiši ohlásil hromadné prepúšťanie: Embraco Slovakia reaguje na pokles dopytu (video)

Ani dve odstávky celého podniku nezabránili prepúšťaniu. Najskôr boli zamestnanci v dôsledku koronavírusu doma v období Veľkej noci, neskôr sa odstávka celej firmy konala začiatkom mája. Nedostatok materiálu vystriedal pokles objednávok v dôsledku čoho vedenie Embraca prešlo k ďalšiemu radikálnemu kroku.

Ako kompetentní ozrejmili spoločnosť Embraco Slovakia, súčasť korporácie Nidec, začala diskutovať s odborovým zväzom a úradom práce o možnosti hromadného prepúšťania, ktoré je spôsobené dlhodobejším poklesom dopytu z dôvodu celosvetovej pandémie koronavírusu.

„S poľutovaním musím oznámiť, že v najbližších mesiacoch budeme musieť ukončiť pracovný pomer s približne 200 kolegami,” povedal generálny riaditeľ Marcelo Borba.

Spoločnosť podľa jeho slov čelí rapídnemu poklesu objednávok už vyše mesiaca. V apríli a máji niekoľkokrát prerušila výrobu. Od mája prešli administratívni zamestnanci na 3- mesačný úväzok skrátený o 20 %. Firma taktiež požiadala o štátne dotácie. Ani tieto opatrenia však nedokázali vykompenzovať straty spôsobené aktuálnym zníženým dopytom.

„Situácia na trhu sa mení z týždňa na týždeň a niektorí zákazníci postupne rušia už potvrdené objednávky. Aj keď sme prepúšťanie ešte nedávno nepredpokladali, napokon sa mu nedalo vyhnúť. Týmto nepopulárnym krokom sa snažíme ochrániť prácu a príjem pre zostávajúcich vyše 1900 zamestnancov a udržateľnosť našej spoločnosti,” dodáva M. Borba.

Embraco sa aj v neľahkej situácii snaží reagovať v súlade s princípmi spoločenskej zodpovednosti. „Kolegom pomôžeme v maximálnej možnej miere. Poradíme im, ako ďalej postupovať, pomôžeme s napísaním životopisu či žiadosti o prijatie do zamestnania, poskytneme kontakty na pracovné agentúry. Zamestnanci budú mať ešte mesiac po ukončení pracovného pomeru k dispozícii nonstop linku s odborníkmi na právne, finančné či psychologické poradenstvo”, doplnila Emília Gondeková z oddelenia Komunikácie a spoločenskej zodpovednosti.

Najväčší zamestnávateľ na Spiši ohlásil hromadné prepúšťanie

Najväčší zamestnávateľ na Spiši ohlásil hromadné prepúšťanieO prácu by malo prísť asi 200 ľudí. Prepúšťanie nahlásila firma Embraco Slovakia iba pár dní po tom, čo spoločnosť nepredĺžila pracovné zmluvy približne 100 ľuďom.Marie Balážová Melníková

Uverejnil používateľ Správy RTVS Streda 20. mája 2020

 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním