Nebezpečné kozmetické prípravky: Týchto sa radšej vyvarujte!

Share

Nebezpečné kozmetické prípravky: Týchto sa radšej vyvarujte!

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii.

Jedným z nebezpečných kozmetických výrobkov je zvlhčujúci krém s jablkovým voskom, ktorý má názov Moisturizing cream with Apple wax, značky Mirra Daily. Krajinou pôvodu je Ruská federácia, výrobná dávka/typ: 1117R41 má čiarový kód: 4602819006790. Produkt sa nachádza v 50 ml, bielej plastovej tube so zeleným uzáverom  (viď obrázky).

V tomto nezmývateľnom výrobku bola zistená prítomnosť zmesi konzervačných látok Methylchloroisothiazolinone a Methylisothiazolinone (0,0013%), čo je v rozpore s prílohu č. 5 (Zoznam konzervačných látok povolených v kozmetických výrobkoch, položka č. 39) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1223/2009 o kozmetických výrobkoch v znení neskorších predpisov. Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov.

Druhým nebezpečným produktom je balzam na pery s názvom  Prinsessen Lip Balm značky HEROME. Krajinou pôvodu je Čína, výrobok sa nachádza v balení, ktoré pripomína koláčiky. Balenie má 3,6g a dovozcom je firma HEROME COSMETICS BV, Nederlands. Výrobok pripomína potravinu. Hoci je na výrobku varovanie, výrobok predstavuje riziko zadusenia v prípade, že by si deti vkladali výrobok do úst.

Tretím je výrobok na čistenie pokožky, ktorý je dodávaný pod názvom Mini-Cupcake Orange – Cannelle, značky AUTOUR DU BAIN. Krajinou pôvodu je Francúzsko, výrobok je určený na čistenie pokožky. Svojim tvarom však pripomína cupcake (koláčik) zabalený v hnedom obale (viď obrázky).

„Vyššie uvedené výrobky pripomínajúce potraviny nie sú bezpečné, pretože majú formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, ich zamenia s potravinami a v dôsledku toho ich môžu vkladať do svojich úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

 

Zdroj: uvzsr.sk

Kategórie článku: SlovenskoSprávy

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.