Nešťastie vo Vysokých Tatrách: Pád poľského horolezca sa skončil tragicky

Nešťastie vo Vysokých Tatrách: Pád poľského horolezca sa skončil tragicky

Dňa 03.03.2017 vo večerných hodinách horských záchranárov informovala priateľka jedného z horolezcov, ktorá sa nachádzala doma v Poľsku,  že dostala od priateľa SMS správu o páde jeho kolegu.

„V správe bolo napísané,  že kolegu, ktorý spadol nevidia, a že potrebujú pomoc. Na telefónne čísla horolezcov sa nedalo dovolať, nakoľko v danej oblasti bol slabý signál,“  uviedla Horská záchranná služba (HZS).

Po ďalšom zisťovaní polohy sa horskí záchranári dozvedeli, že horolezec spadol v masíve Prostredného hrotu z Dubkého lávky do Malej Studenej doliny vo Vysokých Tatrách. Na pomoc mu odišla skupina záchranárov HZS zo Starého Smokovca a zároveň na miesto smeroval aj chatár z Téryho chaty, ktorý je dobrovoľným záchranárom HZS.

„Chatár našiel spadnutého horolezca pod stenou Prostredného hrotu, ktorou vedie Dubkeho lávka bez známok života. Horolezec spadol približne z výšky 150 metrov na skaly,“ doplnila HZS.

Po príchode záchranného družstva horolezca nabalili a pomocou saní transportovali do márnice v Starom Smokovci, kde ho odovzdali príslušníkom Polície.

„Pravdepodobnou príčinou pádu 21-ročného poľského horolezca bolo podcenenie postupového istenia, pretože po príchode do chodeckého terénu sa odviazal od lana,“ skonštatovali záchranári.

 

Zdroj: hzs.sk

Foto: hzs.sk

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.