Neustupujúci zápach vyburcoval obyvateľov Levoče: Do ulíc vyšli už po druhýkrát

Neustupujúci zápach vyburcoval obyvateľov Levoče: Do ulíc vyšli už po druhýkrát

Smrad v ktorom sa nedá existovať, neustupuje a nečinnosť orgánov štátnej správy prinútilo Levočanov, aby v sobotu popoludní opäť vyšli do ulíc. Problémom je hnojivo, ktoré aplikuje biofarma Tatra Agrolev na polia.

Prvýkrát sa stretli v júli, kedy na dlhotrvajúci problém upozornili. Odvtedy sa však podľa slov organizátorov protestu nič nevyriešilo a preto vyšli do ulíc opäť.

Bojujeme na všetkých frontoch a smrad neustáva. Väčšina inštitúcii ignoruje problém dlhodobo a zastierajú pod stôl veci, ktoré už naozaj smrdia,“ vyjadrila sa aktivistka a organizátorka protestov v Levoči Ivana Kellnerová s tým, že si mysleli , že prvým protestom a petíciou práve naštartujú ústredné orgány aby konali. Kým na prvom proteste sa zúčastnil aj primátor Levoče Miroslav Vilkovský tento protest však vynechal a organizátorom poslal list, ktorý si môžete prečítať tu.

Vážení prítomní,po dohode s mojim právnym zástupcom som sa rozhodol nezúčastniť sa dnešného verejného zhromaždenia občanov mesta Levoča za odstránenie nežiadúceho zápachu v katastri nášho historického mesta. Moje rozhodnutie vyplýva z viacerých nepravdivých obvinení Ing. Petra Kováča na sociálnych sietiach. Vzhľadom k tomu, že akékoľvek moje vyjadrenia na tomto verejnom zhromaždení by mohli významne ovplyvniť vyšetrovanie celého prípadu políciou SR a vyšetrovanie by mohlo byť zmarené rozhodol som sa tak, ako som vyššie uviedol. Po vyjadreniach Ing. Petre Kováča konateľa spoločnosti Tatraagrolev na moju osobu ako osobu primátora mesta podávam na vyššie menovaného trestné oznámenie za krivé obvinenie a poškodzovanie dobrého mena môjho ako aj samotného mesta Levoča. Po uvedených informáciách dávam preveriť krajských stavebným úradom všetky spisy týkajúce sa vydávania stavebných povolení v minulosti pre spoločnosť Tatraagrolev z titulu ich zákonnosti. V prípade zistenia pochybení budem žiadať vyvodenie osobnej zodpovedností kompetentných pracovníkov. V tejto chvíli je viac než zrejme, že takých stav by nemohol nastať, ak by kompetentné štátne orgány v tomto prípade tí, ktorí rozhodujú o vydávaní povolení a certifikátov pre hnojivá vykonávali svoju prácu nezávisle a nezaujato.Miro Vilkovský primátor mesta Levoča

 

Protest Levočanov prišli podporiť aj motorkári zo Spiša , ktorí mali na tvárach plynové masky a organizátori prečítali aj list od mladého Bratislavčana, ktorý dlhodobo leží práve v levočskej nemocnici. List od Jána v plnom znení si môžete prečítať na konci článku .

Viac ako tisícka nespokojných Levočanov sa zo Severného parku presunula k známej klietke hanby, kde organizátori v ochranných odevoch symbolicky pripli na klietku hanby inštitúcie i hriechy, ktoré sa podľa nich v meste páchajú.

Celé video z protestu :

Nepríjemný zápach stále pretrváva, Levočania opäť vyšli do ulíc

List od Jana z Bratislavy

Dobrý deň Levočania

Volám sa Ján mám 29 rokov, pochádzam z Bratislavy a mojim povolaním je včelár. Včelárstvo som dokonca aj vyštudoval. K tomuto úžasnému remeslu ma priviedol môj otec .Dá sa povedať,že včelárstvo sa v našej rodine dedí z generácie na generáciu.

Teraz som tým nasledovníkom ja. Teda vlastne mal som nim byt. Kým všetko nezmenilo zhoršenie môjho zdravotného stavu. Zhoršenie tak fatálne, že som skončil v nemocnici.

Od svojho narodenia totiž trpím nevyliečiteľným genetickým ochorením. Dá sa s nim žiť, ale človek sa musí podriadiť dlhodobej liečbe, brať lieky, upraviť svoj životný štyl o dodržiavať liečebné postupy.

Aj napriek tomu však dochádza k nezvratnému poškodeniu vnútorných organov. Hlavne pľúc a žalúdka. Výsledkom je postupná strata schopnosti vstrebávať kyslík z vdychovaného vzduchu s život v ťažkej podvýžive.

V mojom prípade si mi život otočil hore nohami 11. októbra minulého roka kedy mi zlyhali pľúca. Zobudil som sa netušiac čo sa stalo uprostred izby ára v Martine. Vysilený, neschopný pohybu a reči s hadicou v ústach. ALE… s chuťou žiť. Za 6 týždňov, ktoré som v Martine na áre strávil, mi pomohli opäť sa postaviť na nohy Jedine čo sa nepodarilo je obnoviť funkciu pľúc a tak som odkázaný na dýchací prístroj už do konca života. Ten pristroj volám „elektrické pľúca“ len tak medzi rečou. Po 6 týždňoch prišiel čas áro opustiť a bolo nutné vymyslieť kam pôjdem. Keďže ošetrovanie pacienta v takom zdravotnom stave, aký mam je v domácich podmienkach veľmi náročne, skončil som v jednej z 3 nemocníc na Slovensku, ktoré ponúkajú starostlivosť akú môj stav vyžaduje.

Áno je to Vaša nemocnica drahí Levočania. Ležím alebo sedím na oddelení dlhodobej intenzívnej starostlivosti. A to presne od 21. novembra 2018. Celkom dlho by som povedal… dokonca si už na Facebooku aj píšem prechodné bydlisko Levoču… Hahaha smejem sa…. Starajú sa tu o mňa neuveriteľne dobre. A to už som zažil kopec nemocníc, to mi verte… Mám s čim porovnať… Personál oddelenia od doktorov, sestier až po pani upratovačky vytvoril také prostredie, ktoré človeka lieči nie len po fyzickej stránke,ale aj psychickej. Patri im za to moje uznanie a obrovské ďakujem…

Tu sa však dostávam k meritu veci, dôvodu prečo toto všetko vlastne píšem. Tak ako mne sa snažia spríjemniť zvyšný čas života, ktorý mi ostáva. Vám Levočania niekto znepríjemňuje ten Vás život a to neznesiteľným zápachom, ktorý sa šíri okolím.

Poviem Vám o sebe jednu zvláštnosť. Vďaka tomu, že mi do pľúc prúdi vzduch cez hadicu v krku, prestal mi prúdiť vzduch cez nos. Následkom toho som prestal cítiť akoukoľvek vôňu, a zápach. Aby som aspoň trošku niečo cítil, musím daný objekt priložiť priamo k nosu. Zároveň však musí ten objekt vyžarovať veľmi intenzívnu vôňu, aby som ho cítil. Ide napríklad o parfum, dezodorant, alebo osviežovač vzduchu. Čo však žiaľ tiež cítim je ten neznesiteľný zápach z ovzdušia. Štipľavý chemický zápach, ktorý človeku vrazí do nosa.

Zápach ktorý nemožno vyvetrať pretože je všade navôkol. Zápach s ktorým si neporadila ani vzduchotechnika namontovaná tu na oddelení…

Zápach z ktorého človeka po dlhšom čase rozbolí hlava. Zápach, ktorý človeku pokazí celý deň…. Je to neznesiteľné !!! Apelujem týmto na kompetentných ľudí… ak to cítim ja, so zníženým vnemom na vône… Čo potom zdraví ľudia??? Nemáme právo žiť v zdravom a čistom ovzduší ??? Drahí Levočania, pozdravujem Vás a držím Vám palce v boji za čistý vzduch…ktorý má byť samozrejmosť!! Nedajte si ho vziať!!!

Fotogaléria :

This function has been disabled for Spišiakoviny.