Noc prečkali ukrytí v kosodrevine v Satanovej kotlinke. 41-ročná žena bola v bezvedomí, silno podchladená.

Noc prečkali ukrytí v kosodrevine v Satanovej kotlinke. 41-ročná žena bola v bezvedomí, silno podchladená.

Dnes ( 4.10.2018 )ráno prišlo na stredisko vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby volanie o pomoc z Vysokých Tatier. Ešte včera muž so ženou poľskej národnosti pri viacdňovej túre z Kasprovho vrchu netrafili v zlom počasí zostupovú trasu smerom na Popradské pleso a nevedeli sa vrátiť späť na turistický chodník.

Noc prečkali ukrytí v kosodrevine v Satanovej kotlinke, avšak bez potrebného vybavenia. Vzhľadom na pretrvávajúce zimné podmienky v horách, mínusové teploty, dochádzalo u turistov k stratám telesného tepla a zdravotný stav, najmä ženy, sa začal výrazne zhoršovať. V skorých ranných hodinách sa preto muž vybral pre pomoc na Popradské pleso, odkiaľ kontaktovali záchranné zložky.

Zároveň sa odtiaľ vydal pozemne na pomoc žene aj vysokohorský nosič, ktorý informoval pilota o aktuálnom počasí na mieste. Keďže poveternostné podmienky dovolili letieť do určenej oblasti, záchranársky vrtuľník okamžite vzlietol na pomoc.

Po rekognoskácií terénu bola lekárka z paluby vrtuľníka vysadená pomocou lanovej techniky. 41-ročná žena bola v bezvedomí, silno podchladená. Pre zhoršujúce sa počasie v horách, musela posádka pacientku z miesta urýchlene evakuovať.

Počas medzipristátia vo Vyšných Hágoch ju leteckí záchranári napojili na automatický prístroj na nepretržité stláčanie hrudníka a následne na umelú pľúcnu ventiláciu. Po preložení na palubu vrtuľníka za kontinuálnej resuscitácie použitím automatického resuscitačného prístroja Easy Pulse bola pacientka letecky prevezená a odovzdaná do rúk lekárom jednotky ECMO Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb v Košiciach.

Automatický resuscitačný prístroj Easy Pulse pribudol do medicínskej výbavy leteckých záchranárov v stredisku v Poprade v septembri 2018 aj napriek tomu, že nie je súčasťou povinnej medicínskej výbavy vrtuľníka. Vďaka tomuto prístroju sa opäť zvýši úroveň poskytovania neodkladnej zdravotnej starostlivosti a v mnohých prípadoch dokáže výrazne zvýšiť šance na prežitie pacientov so zástavou srdca.

Zdroj a foto : AIR – TRANSPORT EUROPE

This function has been disabled for Spišiakoviny.