Pochádza z Košíc a vďaka jeho šikovnosti ho pozná celý svet: Jeho vystúpenie videlo viac ako 140 miliónov ľudí

Share

Pochádza z Košíc a vďaka jeho šikovnosti ho pozná celý svet: Jeho vystúpenie videlo viac ako 140 miliónov ľudí

Multilingvista, ktorého nielen prácou ale aj koníčkom sú cudzie jazyky. Vladimír Škultéty sa narodil v Košiciach a ako prezradil pre Spišiakoviny ako malý navštevoval maďarskú škôlku a časť detstva strávil aj v USA. Momentálne pracuje ako tlmočník anglického a čínskeho jazyka a tieto jazyky zároveň aj učí. Minulý rok sa dostal aj do ruskej šou Udiviteľnye lyudi  (Úžasní ľudia) , kde bravúrne predviedol svoje schopnosti a získal si obdiv a rešpekt niekoľko miliónov ľudí. My sme mu položili aj niekoľko otázok.

Ovládanie jazykov je váš koníček ,alebo ako ste sa k nim dostali?

Vyrastal som so slovenčinou/češtinou, maďarčinou a angličtinou ako rodnými jazykmi, postupne sa nejak začali pridávať ďalšie, až ma začalo baviť učiť sa ich vo voľnom čase. Asi sa dá povedať, že to je môj koníček, ale veľa jazykov som sa učil z čisté praktických dôvodov keďže pracujem ako tlmočník anglického a čínskeho jazyka a zároveň tieto jazyky aj učím.

Koľko jazykov ovládate a aké?

Ťažko na tú otázku odpovedať, lebo každý si pod slovom ovládať predstavuje niečo iné. Ja pracujem ako tlmočník, snažím sa, aby som jazykmi, ktorými hovorím, hovoril naozaj dobre. Učil som sa v živote asi 22 jazykov a na vyššej úrovni (C1-C2) ich viem asi osem. Dosť rýchlo sa to ale mení. Ak sa jazykom nevenujem, tak úroveň, na akej ich ovládam, veľmi rýchlo klesá.

Podľa čoho ste si vybrali  jazyky, koľko trvalo ich štúdium a ktorý bol najťažší?

Ako som spomenul často som sa jazyky učil z veľmi praktických dôvodov – kvôli práci, škole alebo preto, že som žil v krajine, kde sa tým-ktorým jazykom rozprávalo. Niektoré jazyky potom kvôli kamarátom a podobne. Koľko trvalo štúdium záviselo od jazyka a podmienok. Taliansky som sa naučil na úroveň C1 za 3 a pol mesiaca. Dosiahnuť rovnakú úroveň v mandarínskej čínštine mi trvalo možno 6 rokov. Najťažší jazyk, ktorý som sa učil bola teda mandarínska čínština.

 Nemýlite si ich?

Ak mám pravdu povedať, ani veľmi nie. Pri jazykoch, ktoré neovládam veľmi dobre alebo pri jazykoch, ktorými som dlhšie nehovoril sa stane, že si skôr spomeniem na slovo alebo konštrukciu z iného jazyka, ale pri jazykoch, ktoré ovládam dobre sa to nestáva často.

Čo sa týka tej šou kedy ste tam boli ako ste sa tam vlastne dostali?

V programe Udiviteľnye lyudi  (Úžasní ľudia)  som bol minulý rok v lete a na jeseň. Produkčný tím sa na mňa obrátil na jar minulého roku, či by som nemal záujem zúčastniť sa, pretože hľadali niekoho, kto vie veľa cudzích jazykov. Mali asi 5 kandidátov a nakoniec sa rozhodli pre mňa.

Je ešte nejaký jazyk ktorý by ste chceli vedieť?

Veľmi veľa, ale na to, aby sa človek učil cudzie jazyky seriózne, treba hrozne veľa času, tak si myslím, že už sa ich veľmi veľa nenaučím. Ak by som mal možnosť, tak možno ešte kórejsky.

Vladimírove vystúpenie v ruskej šou si môžete pozrieť aj na VIDEU.

Kategórie článku: RôzneSlovenskoSprávyZaujímavosti zo sveta

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.