Úvod  >  Článok:  Polícia začala trestné stíhanie za články na portáli Bádateľ

Polícia začala trestné stíhanie za články na portáli Bádateľ

V súvislosti s trestným oznámením, ktoré podal minister zdravotníctva Marek Krajčí na portál Bádateľ za šírenie poplašnej správy, bolo dnes vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Prešove začaté trestné stíhanie vo veci prečinu šírenie poplašnej správy podľa § 361 ods. 1, ods. 2 Trestného zákona.

Portál Bádateľ patrí podľa slov ministerstva k dlhodobým a pravidelným šíriteľom zdravotníckych hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré môžu ohroziť zdravie ľudí.

Príklady článkov z webu Bádateľ, ktoré sme spomínali v trestnom oznámení:

1. „Keby ste tušili, ako odoberajú orgány, nikdy by ste nesúhlasili byť darcom“

2. „Štúdia dokázala, že vakcína proti koronavírusu nebude nikdy fungovať“

3. „Štúdia odhalila, že očkovanie proti chrípke je podvod. Vakcinačný priemysel v panike“

4. „Môžu 5G siete blokovať okysličenie krvi a tým zvyšovať úmrtnosť na COVID-19?“

5. „Vakcínami sa budú zberať biometrické údaje: Veľký brat sa spája s Big Pharmou“

6. „Čo môžete urobiť ako rodič, ak nesúhlasíte s nosením rúšok v triedach“

Ako uvádza na sociálnej sieti Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky facebooková stránka Bádateľa je v posledných týždňoch neaktívna/nedostupná (na webe je však Bádateľ stále aktívny). Novinárovi Filipovi Struhárikovi z Denníka N predstavitelia Facebooku popreli, že by stránku zrušili oni. Nevieme, či sa v budúcnosti facebooková stránka Bádateľa, alebo nejaká jej varianta opäť neobjaví.

„Podľa prieskumu o dezinformáciách o zdraví, ktorý sme si robili medzi lekármi a lekárkami (v spolupráci s behaviorálnou jednotkou BEET), až 35% lekárov sa vo svojej praxi stretáva s tým, že ich pacienti odmietajú liečbu, lieky, alebo lekárske pokyny kvôli dezinformáciám, ktorým uverili,“ dodáva Ministerstvo zdravotníctva.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním