Úvod  >  Článok:  Popradský vrtuľník dnes zachraňoval piatich pacientov

Popradský vrtuľník dnes zachraňoval piatich pacientov

Záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Poprade vzlietol v priebehu dnešného dňa na pomoc spolu 5 pacientom.

V dopoludňajších hodinách bola posádka leteckých záchranárov najskôr privolaná k zranenému, 13-ročnému chlapcovi na Skalnaté pleso, ktorý po zrážke s ďalším lyžiarom utrpel poranenie hrudníka, chrbtice a hlavy, krátkodobo bol aj v bezvedomí. Po primárnom ošetrení lekárom leteckých záchranárov bol v evakuačnej sieti z miesta evakuovaný a v stabilizovanom stave letecky prevezený na centrálny príjem do popradskej nemocnice.

Krátko potom bol hlásený ďalší lyžiarsky úraz v Bachledovej doline. Záchranársky vrtuľník pristál na tradičnom mieste pri vyhliadke, kde členovia Tatranskej horskej služby – dobrovoľného zboru priviezli zranenú, 9-ročnú lyžiarku. Pádom na lyžiach utrpela zlomeninu pravého predkolenia. Po doplnení liečby a zafixovaní zranenia bolo dievčatko v sprievode matky letecky prevezené taktiež do popradskej nemocnice.

Po návrate na základňu a doplnení paliva nasledoval sekundárny prevoz 47-ročného pacienta s vážnym úrazom hlavy z nemocnice v Poprade na vyššie špecializované zdravotnícke zariadenie do Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.

Počas návratu na stredisko v Poprade dostala posádka na palubu ďalšie hlásenie o pomoc pri dvoch pádoch na zľadovatenom teréne vo Vysokých Tatrách. V Starom Smokovci sa k posádke leteckých záchranárov pridal aj jeden člen Horskej záchrannej služby.

Záchranársky vrtuľník smeroval najskôr do Malej studenej doliny, kde bol horský záchranár z paluby vrtuľníka vysadený pomocou lanovej techniky. 51-ročná slovenská turistka pošmyknutím a následným, približne 200 metrovým pádom utrpela poranenie hrudníka, chrbtice a ďalšie povrchové odreniny po tele.

Po evakuácií z terénu bola prevezená do Starého Smokovca, kde jej lekár leteckých záchranárov poskytol ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie. Medzitým vzlietol vrtuľník s ďalším členom HZS na pomoc 53-ročnej turistke zo Slovenska, ktorá v oblasti pod Skalnatým plesom tiež padala dole zľadovateným terénom niekoľko metrov. Horský záchranár po vysadení zistil, že turistka našťastie neutrpela žiadne vážne poranenia a preto bola ponechaná v starostlivosti pozemných záchranárov.

Pilot vrtuľníka sa vrátil späť do Starého Smokovca, kde bola na palubu preložená pacientka, ktorá bola zatiaľ v starostlivosti lekára leteckých záchranárov. V stabilizovanom stave bola následne letecky prevezená na ďalšie vyšetrenie do nemocnice v Poprade.

Fotogaléria:

 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním