Úvod  >  Článok:  Pravidelná konzumácia slaniny je skvelou prevenciou pri boji s chorobami

Pravidelná konzumácia slaniny je skvelou prevenciou pri boji s chorobami

V tomto zimnom a často premenlivom období neraz siahame po produktoch živočíšnej výroby, ktoré sú zdravšie a prinášajú nášmu telu viac vitality. Jedným z týchto produktov je určite čerstvá slanina.

Aké sú výhody slaniny?

Tuk zo slaniny obsahuje veľké množstvo vitamínov. Ide o vitamíny typu A, D, E a karotén, tie pomáhajú udržiavať imunitný systém a tiež zlepšujú celkový vzhľad tela, a to najmä v tomto premenlivom a studenom období.

Už sme sa mnohokrát stretli s rôznymi mýtmi o tom, ako slanina spôsobuje obezitu, čo často ľudí vydesí a prestanú tento chutný produkt konzumovať. Aká je však realita?

Konzumácia slaniny spôsobuje obezitu

Ide skôr o mýtus, pretože každý produkt v nadmernom množstve môže mať negatívny vplyv na naše zdravie. Zdraví ľudia, ktorí netrpia na žiadne tráviace problémy, problémy s pečeňou bude tento tuk len prospešný. Odborníci odporúčajú zdravému človeku konzumovať 10 – 30g čerstvej slaniny denne.

Slanina je ťažká pre žalúdok

Aj toto druhé tvrdenie je mýtus, pretože zdravému človeku, konzumácia slaniny nespôsobuje žiadne ťažkosti. Slanina je veľmi užitočná pre naše telo, pretože sa dokáže roztaviť podľa teploty nášho tela. Dôležité je však upozorniť na konzumáciu slaniny ľudí, ktorí trpia problémom produkcie žlče. Títo ľudia by slaninu radšej jesť nemali.

Slanina obsahuje veľké množstvo cholesterolu

Aj tento tretí mýtus sa vám pokúsime vyvrátiť.  Slanina podobne ako iný živočíšny produkt obsahuje cholesterol, avšak jeho množstvo nie je také veľké, ako by ste si možno mysleli. Pre porovnanie si môžeme uviesť: v 100 g čerstvej slaniny je len 70-100 mg cholesterolu, na rozdiel  od hovädzích obličiek, kde v 100g máme až 1126 mg cholesterolu. Čo je teda podľa vás zdravšie?

Lekári potvrdzujú, že množstvo cholesterolu v tele nezávisí od toho, koľko slaniny zjete alebo nezjete. Dôležitejší je práve metabolizmus cholesterolu. Telo si má získať čo najviac živín a tie v tele správne zužitkovať. Pri tom by mu mali pomôcť kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v tuku, najmä kyselina linoleová a kyselina arachidonová.

Nebezpečná kombinácia: chlieb a slanina

Ďalší mýtus, pretože táto chutná kombinácia nášmu telu vôbec neškodí, za predpokladu, že sme zdraví. Slanina ako taká je veľkým zdrojom energie, čo je len a len prospešné a pri chudnutí nám len pomôže. Veľmi dobrá kombinácia je slanina so zeleninou, týmto určite nič nepokazíte.

Výhody tuhej konzistencie slaniny

Podkožný tuk má jedinečnú štruktúru a je bohatý na kyseliny arachidonové. Naše telo je stavané tak, že práve táto vzácna kyselina je pre neho nevyhnutná, pretože tvorí dôležitú súčasť nášho imunitného systému a zároveň je potrebná pre metabolizmus cholesterolu.

Tak a teraz hor sa posilniť svoj imunitný systém týmto skvelým živočíšnym produktom.

Zdroj: takprosto.cc

Ilustračné foto: morguefile.com

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním