Úvod  >  Článok:  Rušný deň leteckých záchranárov z Popradu

Rušný deň leteckých záchranárov z Popradu

Záchranársky vrtuľník z Popradu od rána zasahoval pri niekoľkých úrazoch. Pomoc leteckých záchranárov potrebovala najskôr 62-ročná cyklistka, ktorá v obci Osturňa (okres Kežmarok) spadla z bicykla a utrpela vážny úraz hlavy. Zranenú ženu našli na mieste okoloidúci, ktorí jej zavolali pomoc. Lekárka bola na miesto nehody spustená pomocou lanovej techniky. Pacientka už bola pri vedomí, v spolupráci s pozemnými záchranármi bola ošetrená a s úrazom hlavy v stabilizovanom stave letecky prevezená do popradskej nemocnice.

Po návrate na svoju základňu a doplnení paliva smerovali záchranári do Vysokých Tatier, k Žabím plesám. Na turistickom chodníku spadol 38-ročný turista, čím si spôsobil úraz dolnej končatiny a v zostupe už nedokázal pokračovať samostatne ďalej. V transportnej sedačke bol z miesta evakuovaný, počas medzipristátia mu lekárka doplnila potrebnú liečbu a opäť smeroval záchranársky vrtuľník s pacientom do popradskej nemocnice.

Tretia požiadavka o pomoc prišla z najvyššieho vrchu Západných Tatier, z vrchu Bystrá, kde skupinku turistov zo Slovenska zasiahol blesk. 49-ročná žena ostala v bezvedomí, utrpela ľahšie popáleniny celého tela, úraz chrbtice a dolnej končatiny. Aj pri tomto zásahu použili leteckí záchranári techniku palubného navijaka, pomocou ktorého bola lekárka spolu s horským záchranárom z paluby vysadení priamo k zranenej. Turistka už bola pri vedomí, po ošetrení bola z miesta evakuovaná a v stabilizovanom stave záchranárskym vrtuľníkom prevezená do nemocnice v Poprade.

V Tatrách zasiahol slovenskú turistku blesk

Zdroj a foto : AIR – TRANSPORT EUROPE

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním