S príchodom jesene sú deti choré častejšie. Odborník radí, ako sa tomu vyvarovať
Jeseň je ročným obdobím, kedy nie sú výnimkou chladné rána a teplé dni. Zmena počasia môže vyvolať v organizme rôzne zdravotné problémy, veľmi často ide práve v týchto mesiacoch o prechladnutie.
So zmenou počasia v tomto období a s príchodom detí do škôl či škôlok začína aj šírenie respiračných ochorení. ,
,Najčastejšími príznakmi prechladnutia býva zvýšená teplota, bolesť hlavy, kašeľ, výtok z nosa, očí a taktiež sčervenanie a podráždenie nosa následkom sekrétov,“ vysvetľuje Eduard Kutchak, lekár z detského oddelenia Nemocnice AGEL Krompachy.
Podľa jeho slov na bežné prechladnutie stačí telefonická konzultácia s obvodným pediatrom a symptomatická liečba. Pri liečbe je nutné dodržiavať zvýšený pitný režim, teda napríklad čaj s medom a citrónom, prísun dostatočného množstva ovocia, antipyretiká a symptomatická liečba.
Spýtali sme sa ho aj to, či je možné sa prechladnutiu vyvarovať. ,,Určitým spôsobom áno. Obliekať deti primerane počasiu, nosiť rúška a tým chrániť seba aj ostatných, dezinfikovať ruky. Dbať na primeraný odstup od druhých a taktiež dbať o zvýšený prísun vitamínov v podobe ovocia a zeleniny. V neposlednom rade je potrebné dodržiavať správnu životosprávu, kam spadá dostatok spánku, pohybu na čerstvom vzduchu a podľa možnosti menej sa zdržiavať vo väčších skupinách v interiéroch,“ dodáva lekár z krompašskej nemocnice.
Informácie poskytla Mgr. Martina Pavliková
Hovorkyňa skupiny AGEL SK
Ilustračné foto : pixabay