Šarkan

Share

Šarkan

Raz som v kupé sedela spolu s manželom. Na ďalšej zastávke k nám pristúpila mladistvo vyzerajúca dáma s chlapcom, ktorý ako sa neskôr ukázalo, bol jej vnuk. Pustila som chlapca sadnúť k oknu a ja som si prisadla k manželovi. Chvíľku pozoroval z okna okolitý svet. Ten ho ale omrzel a začal očami pokukovať po kupé, až ho na stene zaujala sprejom podarená kresba, ktorej sme si my dospelí predtým nevšimli. Na umakartovom podklade sa na nás usmieval červený kosoštvorec s čiarkou v strede. Každý bezprostredne vedel, o čo sa jedná, až na malého chlapca.

Babí, čo je to tam namaľované?Kde myslíš Kubko?Predsa naproti nám na stene!Babičke sa na čele urobila ustarostená vráska… S manželom sme spozorneli a so špatne skrývanou škodoradosťou sme vyčkávali, čo tá dobrá žena vymyslí a ako odpovie vnúčikovi :)To je… to je…. premýšľala, až ju osvietil duch svätý. To je predsa šarkan! Povedala a obdarovala nás víťazoslávnym úsmevom.Zdalo sa, že trapas je zažehnaný, ale chlapec pokračoval.

Babí a nepotrebuje ten šarkan chvost?Babka sčervenala :)Nie tento šarkan nie…:)To je divné, každý šarkan by si chvostík zaslúžil, mudroval vnuk.Tak ale tento ho nemá, odvrkla babička. Očividne jej dochádzala trpezlivosť.

Mladý sa ale nedal a pokračoval. Babí a ty máš tiež šarkana?Babku polial pot a my sme sa odobrali do chodbičky, odkiaľ sa ozýval náš zdržovaný smiech. Na nevinnú ženu toho bolo ale príliš, zakričala na nás: „čomu sa smejete ako asi vyzerám pred tím chlapcom?!“ Nenápadná študentka v okuliaroch, ktorá sedela oproti, prvý krát dvihla hlavu od svojej knihy a do  ticha ku všeobecnému zdeseniu povedala: „ako šarkan?“

Žene padla sánka a chvíľu na dievča koncertovane pozerala . Potom, ale pochopila význam slov a trápnosť svojho výstupu a začala sa smiať. Postupne sa k nej pridali aj ostatní cestujúci a pridal sa aj chlapec , ktorý síce nevedel, prečo sa smeje, ale smial sa o to úprimnejšie.
„Máte pravdu, chovala som sa ako šarkan,“ hovorila ta žena. Vlak zabrzdil na konečnej  stanici a začali sme všetci vystupovať za neutíchajúceho smiechu …

Kategórie článku: Glupocinky

Mohlo by sa vám páčiť...