Úvod  >  Článok:  Slováci, buďme hrdí na našu krajinu! Toto v iných krajinách nenájdete!

Slováci, buďme hrdí na našu krajinu! Toto v iných krajinách nenájdete!

Slovensko je naozaj nádherná krajina. Vedeli ste o tom, že tu máme také skvosty, ktoré by ste v iných krajinách hľadali len márne? Predstavíme Vám ich!

Hrady

Naša rodná krajina je hradnou veľmocou.  Slovensko nie je veľkou krajinou, no zato má množstvo hradov a zámkov. Najstaršiu písomnú zmienku o našom najstaršom hrade Devín datujeme do roku 868.  Pýcha Spišiakov – Spišský hrad patrí svojou rozlohou medzi desať najväčších hradov na svete.  220 – to je počet hradov, ktoré máme na Slovensku, ďalšie krásne číslo je 425 – toľkoto máme kaštieľov.

ČIčmany

Vedeli ste, že Čičmany sú prvou rezerváciou ľudovej architektúry na svete?  Stačí ich navštíviť a zistíte, ako vyzeral typický vidiecky život na Slovensku. Predstavte si, že prvá zmienka o dedine sa datuje do roku 1272!

Ochtinská aragonitová jaskyňa

Sprístupnené  aragonitové jaskyne  na celom svete sú len štyri! Len dve z nich sú v Európe a jednou je naša Ochtinská aragonitová jaskyňa.  Navyše sa odlišuje tým, že v nej nájdeme akési zvláštne mliečne vetvičky a kríčky bielych výtvorov aragonitu.

Jaskynná veľmoc

Na Slovensku bolo doposiaľ objavených 7000 jaskýň. Jedna z nich – Krásnohorská sa pýši tým, že v nej môžeme nájsť najvyšší sintrový stĺp na svete.  Dlhé roky išlo o najvyšší kvapľový stĺp, ktorý bol zapísaný v Guinnesovej knihe rekordov.

Dubový háj

O tejto kráse ako z rozprávky vie len málo ľudí. Ide o dubový háj, ktorý  sa nachádza neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene.  Na ploche, ktorá by pokryla 120 futbalových ihrísk sa nachádza 600 dubov, ktoré majú aj viac ako 400 rokov.  Navyše majú zaujímavé tvary, ako z rozprávky.

Obývané skalné jaskyne

Vedeli ste o tom, že na Slovensku ešte stále niektorí ľudia bývajú v skalných jaskyniach?   Ide o jedinečné domy v Brhlovciach, ktoré sú vysekané do skaly.  Vyhĺbiť takéto obydlie do skaly trvalo aj osem rokov.

Srdce Európy

To, že Slovensko je stred Európy sa nehovorí len tak náhodou. Pri Kremnických Baniach na strednom Slovensku stojí vedľa starobylého kostola sv. Jána Krstiteľa kameň, ktorý oznamuje, že na tomto mieste sa nachádza geografický stred Európy.

slovenský orloj

V Starej Bystrici na Kysuciach sa nachádza jediný orloj na svete, ktorý má pravý slnečný čas.

herliansky gejzír

Viac ako 140 rokov vystrekuje spod zeme gejzír v kúpeľnej dedinke Herľany.  V súčasnosti dosahuje výšku 20 m v pravidelných intervaloch raz za 32-36 hodín.  V roku 1874 vystrekovala voda neprestajne 10 dní až do výšky 112 m.  Veľká väčšina svetových gejzírov vystrekuje horúcu vodu, tento je výnimočný tým ,že jeho voda dosahuje teplotu len 14-18°C.  Do roku 2006 bol jediným studeným gejzírom na svete, dnes nájdete ešte jeden na Islande.

Najvyšší oltár na celom svete

Tento skvost nájdeme v Kostole sv. Jakuba v Levoči. Meria 18,6 m a trvalo neuveriteľných 10 rokov kým ho Majster Pavol z Levoče vyrezal.

KAmenné gule v Megoňkách

Obrovské kamenné gule môžeme nájsť v kysuckej prírodnej rezervácii Klokočovské skalie. Ide o najväčšie doteraz známe nálezisko kamenných gúľ v Európe.  Najväčšia guľa má priemer 2,15 m. Doteraz sa nikomu nepodarilo vysvetliť ich pôvod.

Kremnická mincovňa

Prvé mince sa tu začali raziť v roku 1328, pričom ide o najstarší podnik na svete, ktorý funguje nepretržite.  Vyrába aj slovenské euromince.

Zázračná voda v Podhájskej

Voda z termálnych prameňov v Podhájskej je výnimočná tým, že má lepšie účinky ako voda z Mŕtveho mora.

Kamzík tatranský

Tento druh kamzíka nenájdete nikde inde vo svete, žije len vo Vysokých Tatrách. Žije ich už len 1000.

Najväčšie a najstaršie opálové bane na svete

Opál je drahší než zlato. V Slanských vrchoch sa nachádzajú jeho ložiská, ktoré sú výnimočné tým, že nikde inde na svete nebol opál ťažený banským spôsobom v takom veľkom rozsahu.

Betlehem

V Rajeckej Lesnej sa nachádza betlehem, na ktorom 15 rokov pracoval majster rezbár Jozef Pekara. Unikátny je tým, že ide o najväčší pohyblivý drevený betlehem na svete. Môžeme v ňom nájsť 300 pohyblivých postáv.

Minerálne pramene

Vzhľadom k svojej rozlohe ma Slovensko obdivuhodný počet minerálnych prameňov.  Oficiálne ich je 1657, no predpokladá sa, že ich je ešte oveľa viac.

Vlčie hory

Vraj v Európe neexistuje divočina? Na Slovenskú áno!  Nachádzajú sa v národnom parku Poloniny, na hraniciach s Poľskom a Ukrajinou. Priestor, v ktorom široko-ďaleko nenájdete človeka. Len zvieratá ako rys, vlk, medveď, bobor, divoký kôň a zubor.

Carnuntum

Ide o miesto na skale, ktoré hľadali archeológovia niekoľko desaťročí po celej Európe.  Je to bájne mesto keltského kráľovstva Norikum,  to mesto, ktoré Rimania postavili už 100 rokov pred Kristom.  Viete kde bolo objavené? Na Bratislavskom hrade! Pamiatky sú ešte o 200 rokov staršie ako Rímske koloseum!

Zdroj: slovakia.travel

Video: youtube.com

Foto: ilustračné – pixabay.com

 

 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním