Strach z koronavírusu spôsobil, že ľudia, ktorým ide doslova o ŽIVOT nevolajú záchranku!!!

Share

Strach z koronavírusu spôsobil, že ľudia, ktorým ide doslova o ŽIVOT nevolajú záchranku!!!

V posledných týždňoch to vyzerá, akoby na Slovensku neexistovala žiadna iná choroba, len COVID-19. Ostatní pacienti však zázračne nevyzdraveli, len čakajú, kedy sa dostanú na rad. Odborníci upozorňujú, že ľudia sa tak boja koronavírusu, že si ani v prípade z vážnych zdravotných ťažkostí radšej nezavolajú záchranku.

Ako uvádza národný portál zdravia na svojej stránke strach z toho, že sa pacient v nemocnici nakazí novým koronavírusom, je veľký. Dôkazom toho sú aj ľudia, ktorým ide doslova o život. Ak v súčasnej pandemickej situácii utrpia cievnu mozgovú príhodu, majú strach privolať si prvú pomoc.

Varovanie od neurológov

Slovenskí neurológovia dvíhajú varovný prst, že pacienti s porážkou opäť prichádzajú do nemocníc neskoro a zároveň ich je menej ako inokedy. Šanca na úspešnú liečbu sa pritom skracuje každou minútou!

Pri cievnej mozgovej príhode totiž rozhoduje čas. Limit pre podanie akútnej liečby je 4 a pol hodiny a mechanické odstránenie krvnej zrazeniny je možné do 6 hodín a v niektorých prípadoch až do 24 hodín od prvých príznakov. Čím skôr pacient zavolá pomoc, tým má lepšie šance na plnohodnotný život.

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu. Zomiera naň dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt.

Ročne postihne mŕtvica viac ako 11-tisíc Slovákov. Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, a tí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť.

Pri príznakoch netreba čakať

V minulosti sme mali problém s tým, že pacienti nepoznali príznaky mŕtvice a vyhľadali pomoc neskoro. Situácia sa výrazne zlepšila po tom, ako sa aj na Slovensku po vzore Českej republiky rozbehla informačná kampaň Čas je mozog.

Slovensko dokonca v ostatných troch rokoch urobilo významný pokrok čo sa týka štatistiky odliečených pacientov. Žiaľ ukazuje sa, že strach z koronavírusu je natoľko veľký, že napriek život ohrozujúcemu ochoreniu dnes pacienti váhajú s privolaním prvej pomoci a prichádzajú na neurologické pracoviská neskoro, keď už im lekári niekedy nevedia poskytnúť akútnu liečbu,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., FESO, prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach a prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Prejavy mozgovej mŕtvice sú pritom veľmi zreteľné. Slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela, ochrnutie končatiny, poklesnutie ústneho kútika a porucha reči. Pri týchto príznakoch by žiadny pacient či jeho rodinný príslušník nemal čakať ani sekundu. Čas je v tomto prípade rozhodujúca veličina. Šanca na úspešnú liečbu sa skracuje každou minútou.

Prísne hygienické opatrenia

Slová prof. Gdovinovej potvrdzuje aj doc. MUDr. Vladimír Nosáľ, PhD., predseda Cerobrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti a lekár Neurologickej kliniky v Martine. „Treba si uvedomiť, že riziko úmrtia, ktoré sa dnes spája najmä s koronavírusom, je v prípade pacientov s mozgovou porážkou, ktorí vyhľadajú pomoc príliš neskoro, vyššie. Vyššie je aj riziko, že pacient bez pomoci lekárov zostane po mozgovej porážke s trvalými následkami. Z medicínskeho hľadiska máme ako lekári len veľmi obmedzený čas na liečbu pacientov a preto apelujeme na nich, ale aj na ich rodinných príslušníkov, aby v prípade, že majú v rodine podozrenie na mŕtvicu, neváhali privolať prvú pomoc.“

Príkladom toho, čo sa môže stať, ak sa odvedie pozornosť zdravotníckych pracovníkov od základných funkcií zdravotnej starostlivosti a pozornosť sa sústreďuje len na riešenie krízového stavu, je kríza eboly z minulosti.

Počet ľudí, ktorí zomreli v dôsledku obmedzeného prístupu k bežnej zdravotnej starostlivosti, vtedy prekročil počet pacientov usmrtených vírusom eboly.
Neurologické pracoviská aj v súčasnej epidemiologickej situácii majú dostatočnú kapacitu na liečbu ľudí s cievnou mozgovou príhodou. Lekári aj ostatný zdravotnícky personál pritom dodržiava všetky prísne hygienické opatrenia súvisiace s koronavírusom.

Kategórie článku: RôzneSlovenskoSprávyZdravie

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.