V Nízkych Tatrách zasiahol slovenských turistov blesk, jedného museli resuscitovať

V Nízkych Tatrách zasiahol slovenských turistov blesk, jedného museli resuscitovať

Dňa 28.08.2019 v popoludňajších hodinách boli záchranári HZS požiadaní o pomoc pre slovenských turistov, ktorých v oblasti pod Sedlom Príslop, na južnej strane Nízkych Tatier zasiahol blesk. Podľa zistených informácii jeden turista po zásahu ostal ležať v bezvedomí so zástavou krvného obehu.

Prítomní turisti okamžite zahájili laickú kardiopulmonálnu resuscitáciu a v krátkom čase sa im podarilo u muža obnoviť životné funkcie. Následne muž nadobudol vedomie. Pri zásahu utrpel mnohopočetné popáleniny na ramene, hrudníku, bruchu a dolných končatinách.

Ďalší traja turisti mali po zásahu popáleniny dolných končatín. O súčinnosť boli okamžite požiadaní aj leteckí záchranári z Banskej Bystrice. Kvôli pretrvávajúcej búrkovej činnosti nebolo možne sa pomocou vrtuľníka hneď dostať až k postihnutým. Posádke VZZS sa podarilo pristáť priamo v Sedle Príslop.

Záchranári HZS smerovali k zraneným terénnymi automobilmi cez Zadné Dereše a ďalej pešo. Následne sa poveternostné podmienky zlepšili. Posádka VZZS zo vzduchu lokalizovala zranených. Pomocou palubného navijaka bol k nim spustený lekár VZZS, ktorý najťažšie zranenému mužovi poskytol neodkladnú zdravotnícku pomoc .

Následne bol spolu s lekárom z terénu evakuovaný a na palube vrtuľníka prevezený do nemocnice v Banskej Bystrici. Záchranári HZS ošetrili troch ľahšie zranených turistov a nakoľko boli schopní pohybu, odprevadili ich k terénnemu automobilu HZS, ktorým ich zviezli do Krpáčova, kde boli ubytovaní. Odtiaľ už na vlastnú žiadosť a na odporúčanie horských záchranárov pokračovali do nemocnice samostatne.

Ďalšia blesková aktivita zasiahla skupinku turistov v Nízkych Tatrách

Dnes popoludní prišlo na stanicu Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby v Banskej Bystrici ďalšie volanie o pomoc po zasiahnutí bleskom. Po neodkladnom vzlete smerovali leteckí záchranári do Nízkych Tatier. Skupinku turistov, ktorých v oblasti vrchu Baba zasiahla blesková aktivita, sa podarilo leteckým záchranárom lokalizovať z paluby vrtuľníka.Lekár bol do terénu vysadený pomocou palubného navijaka.
Najviac zasiahol blesk 45-ročného muža, u ktorého nastala krátkodobá zástava obehu. Prítomní svedkovia preto zahájili u muža okamžitú laickú resuscitáciu, ktorá bola úspešná. Lekár ho po dosiahnutí primárne ošetril a z miesta evakuoval v transportnej sedačke. Počas medzipristátia mu poskytol ďalšie neodkladné zdravotné ošetrenie a následne bol s popáleninami hornej končatiny, hrudníka, brucha a dolnej končatiny v stabilizovanom stave letecky prevezený do Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Fotogaléria :

Zdroj : HZS, VZZS

Foto : HZS

This function has been disabled for Spišiakoviny.