V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

Share

V spišskonovoveskej nemocnici sa vlani narodilo najviac detí za posledné roky

Spišská Nová Ves 1. februára

V Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves sa vlani uskutočnilo 1595 pôrodov. Oproti predošlému roku 2019 počet pôrodov narástol o 131. V pôrodnici sa tak narodilo najviac detí za posledné roky. Najviac pôrodov, 151, nemocnica zaznamenala v mesiaci júl i september.

Pôrodnici v Spišskej Novej Vsi každý rok významne stúpa počet pôrodov. Kým v roku 2018 sa tam uskutočnilo 1331 pôrodov, v roku 2019 ich bolo 1464 a vlani až 1595. Pôrodnica v Spišskej Novej Vsi zároveň dosahuje najvyšší počet pôrodov spomedzi všetkých nemocníc v sieti Svet zdravia.

„Nárast pôrodov ovplyvnili dobré referencie od mamičiek, ktoré u nás rodili i náš osobný kontakt s rodičkou a jej partnerom, najčastejšie počas dňa otvorených dverí. Rodičky  k nám  prichádzajú opakovane, na svet u nás privedú aj svoje ďalšie detičky. Často sa stáva, že našu pôrodnicu odporučia príbuzným či priateľkám a my sa tešíme, že k nám chodia stále častejšie aj mamičky mimo nášho regiónu,“ vysvetľuje riaditeľka Nemocnice Svet zdravia Spišská Nová Ves Renáta Šuláková.

Zároveň dodáva, že k nárastu rodičiek prispel aj fakt, že nemocnica počas uplynulého  roku prijímala aj rodičky zo spádu nemocnice v Krompachoch pre redukovanú kapacitu ich pôrodnice.

Viac chlapcov, najčastejšie s menom Tomáš

V spišskonovoveskej pôrodnici sa narodilo 757 dievčat a 847 chlapcov. Až 14 mamičkám sa narodili dvojičky. Nemocnica zvládla aj pôrod deviatich mamičiek, ktoré boli pozitívne testované na ochorenie COVID-19. Ani u jedného novorodenca sa však koronavírus nepotvrdil. Medzi najčastejšie dievčenské mená, ktoré rodičia dávali svojim novorodencom, patrili Timea, Sofia a Natália. U chlapcov zase dominovali mená Tomáš, Lukáš a Samuel.

Pôrod s kozmonautmi? Ťažké, ale plné emócií

Minulý rok bol podľa slov zdravotníkov na gynekologicko-pôrodníckom oddelení nemocnice úplne iný ako tie predchádzajúce.

„Vzhľadom na pandémiu sme riešili problémy, s ktorými sme sa doteraz nestretli. Situácie si vyžadovali nasadenie a pomoc každého jedného zamestnanca. Vytvorili sme aj  tzv. červenú pôrodnicu, kde COVID pozitívne mamičky privádzali na svet svoje vytúžené bábätká za asistencie zdravotníkov, ktorí pripomínali „kozmonautov“ v bielom,“ vysvetľuje Ivana Kukurová, manažérka dennej zmeny v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves.

Dodáva, že každý pôrod bol spojený s dôslednou prípravou a použitím osobných ochranných pomôcok.

„Bolo to ťažké, ale zároveň plné emócií. Tieto mamičky si vyžadovali okrem zdravotnej starostlivosti aj veľkú psychickú podporu, pretože ich hospitalizácia bola poznačená strachom a neistotou v súvislosti s koronavírusom,“ podotkla Kukurová.

Otecko pri pôrode i nový ultrazvuk

Ivana Kukurová hovorí, že aj napriek roku poznačeného pandémiou pôrodnica pokračuje v rozbehnutých projektoch. Napríklad vytvára s mamičkami individuálne pôrodné plány, vlani tak urobilo 112 rodičiek. Chce naďalej organizovať deň otvorených dverí a pripravuje sa na získanie titulu Baby Friendly Hospital (Nemocnica priateľská k deťom).

„Prípravy sme prispôsobili zvýšeným hygienicko-epidemiologickým opatreniam a presunuli tieto konzultácie do virtuálnej roviny. Taktiež sme ako jedna z mála pôrodníc na Slovensku umožnili prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode, samozrejme za prísnych protiepidemických opatrení a túto prítomnosť väčšina mamičiek hodnotí ako veľmi pozitívnu. Na našom oddelení tiež pribudol nový ultrazvukový prístroj, ktorý využívame na kvalitnejšiu diagnostiku v gynekológii a pôrodníctve,“ vysvetľuje Kukurová.

Nemocnica okrem iného poskytuje mamičkám možnosť absolvovať predpôrodnú prípravu. Využíva moderné metódy ako bonding (v prípade cisárskeho rezu možnosť bondingu s oteckom) či rooming-in a po pôrode mamičkám v oblasti dojčenia radí certifikovaná laktačná poradkyňa. Spišskonovoveská pôrodnica sa vďaka svojmu prístupu a odbornosti opakovane umiestňuje na vrchných miestach ankiet i odborných hodnotení.

„Do tohto roku si všetci najviac prajeme, aby sa aktuálna situácia s koronavírusom skončila a aby sme sa mohli vrátiť k predsavzatiam a plánom, ktoré sme minulý rok pre COVID nezrealizovali,“ dodala Kukurová.

Fotogaléria :

Kategórie článku: Región SpišRôzneSlovenskoSprávyZdravie

Mohlo by sa vám páčiť...

This function has been disabled for Spišiakoviny.eu.