Úvod  >  Článok:  Video : Krúpy v Košiciach spôsobili značné škody

Video : Krúpy v Košiciach spôsobili značné škody

Včerajšie krúpy, ktoré padali v Košiciach a blízkom okolí, boli skutočne mimoriadne. Tie najväčšie mali v maximálnom priemere podľa aktuálnych zistení 8 cm a samozrejme spôsobili značné škody, keďže búrka zasiahla husto obývanú oblasť. Takto veľké krúpy sú typicky spájané so supercelou, pretože len tá má dostatočne silný a kváziperzistentný (dostatočne stabilný dlhšie obdobie) výstupný prúd, ktorý dokáže tak veľké krúpy udržať v oblaku veľmi dlho, až môžu narásť do gigantických rozmerov.

Známe sú prípady aj z okolitých krajín, v ktorých boli krúpy aj väčšie ako 10 cm. Pri krúpach s priemerom 5 cm a viac je nutný už natoľko silný výstupný prúd, že je to takmer výlučne možné len pri supercelách. U nás doposiaľ za uplynulých 20 rokov všetky krúpy, ktoré mali v priemere 5 cm a viac, vyprodukovali supercely.

Doposiaľ boli najväčšie krúpy zaznamenané 19. júla 2011 v obci Šuľa a mali priemer 7 cm. Podozrivých je aj niekoľko ďalších prípadov, napr. 9. jún 2004, kedy padali na Morave krúpy s priemerom 9 cm a supercely, ktoré ich vyprodukovali, sa presunuli cez západné Slovensko až do Maďarska, no hlásenie o rozmere krúp u nás chýba.

Týmto samozrejme nemožno vylúčiť, že v minulosti na našom území padali aj väčšie krúpy, no relevantné údaje, z ktorých môžeme vychádzať, majú tak 15-20 rokov (súvisí to jednak s kvalitou radarových dát a tiež s tým, že v súčasnej dobe smartfónov je, samozrejme, zaznamenávanie podobných udalostí jednoduchšie). Nejaký dlhodobý trend teda z tak krátkej štatistiky nie je možné vyvodzovať, no z uvedeného aspoň môžeme usúdiť, že krúpy, ktoré padali včera v Košiciach, sú doposiaľ najväčšie, aké sme/ste na našom území zdokumentovali.

Ešte pre prípad, že by ste sa dostali do búrky s tak veľkými krúpami: je samozrejme veľmi dôležité, aby ste sa čo najrýchlejšie dostali pod nejakú strechu alebo do auta a pod. (treba však rýchlo vyhodnotiť, aká pevná je tá strecha, totiž strechy z tenkého alebo krehkého materiálu to nemusia vydržať, napr. skleníky to nevydržia takmer nikdy).

Ak ste autom, tak krúpy s priemerom 5 cm a viac auto takmer určite poškodia, aj plechy, no predovšetkým sklá – zadné je spravidla slabšie, teda to si to väčšinou odnesie, no predné môže vydržať, ale je nutné zastať (pri pohybe sa totiž sčítava rýchlosť krúpy s vašou rýchlosťou (je to trochu náročnejšie na presnejší odhad, ale výsledok je ten, že krúpa udrie na vaše auto väčšou silou)), čoho zlý príklad vidíme na videách priložených nižšie, kde viacerí šoféri pokračovali v jazde.

Prípadne, ak sa dá, je rozumné zájsť s autom do nejakého úkrytu, či už do garáže, nákupného centra, pod most/nadjazd a pod., dokonca, ak nefúka silný vietor, je dobré zájsť aj pod strom, ktorý síce nezastaví, no výrazne stlmí pádovú rýchlosť väčšiny krúp.

Naopak, ak fúka vietor, môžete ísť do záveternej strany nejakej blízkej budovy (samozrejme, ak to dokážete vyhodnotiť, čo v praxi nie je jednoduché). Ak ste už však v aute, určite z neho nevychádzajte. Veľké krúpy padajú spravidla pomerne riedko, teda môže sa stať, že aj vaše auto zasiahne len niekoľko z nich, a preto to sklá môžu vydržať, no na to sa radšej nespoliehajte.

Fotogaléria :

Zdroj : Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ)

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním