Vitajte na nebesiach Edo, Boris, Richard aj ty Veronika

Vitajte na nebesiach Edo, Boris, Richard aj ty Veronika

Jedno pekné ráno si takto kráčajú Edo, Boris, Veronika  a Richard po ulici ,keď tu zrazu sa potknú a spadnú. Ukázalo sa, že to bola porážka. A pretože podľa hesla „Zdravie nie je biznis“ nemala blízka nemocnica dostatok personálu, tak všetci  zomreli.

Onedlho stáli pred nebeskou bránou a Svätý Peter ich privítal:
„Vitajte na nebesiach Edo, Boris, Richard aj ty Veronika, no skôr, než sa tu usadíte, tak sa zdá, že tu máme malý problém. Málokedy tu máme Slovenských politikov a tak si nie sme tak úplne istí, čo s nimi.“

„To nie je žiadny problém, jednoducho nás pustite ďalej, sme dobrý ľudia, nemáme žiadne hriechy“

„Rád by som vás pustil ďalej, ale mám pokyny priamo od Boha. Hovorí, že po zavedení novej politiky v nebi musíte stráviť jeden deň v Pekle a jeden deň v Nebi. A potom si sami vyberiete, kde chcete stráviť  večnosť.
„Ale my sme už rozhodnutý. Chceme do Neba!“
„Páni a dáma, nedá sa nič robiť, pokyn od najvyššieho sa musí splniť! „A tak ich svätý Peter odviedol k výťahu a zišli dolu do pekla.

Brána pekla sa otvorila a všetci  sa ocitli na krásnej zelenej lúke. Pripadali si tam ako v Raji. Zelená tráva, slnko svieti, ale nie je ani príliš teplo. Vanie mierny vlahý vetrík. Všade sú malé krčmy s pivom, párkami a údenými kolenami, tienené šumiacimi stromami.

 

Všade postávajú slávni politici .Všetci sa voľne prechádzajú, hrajú kolky a futbal. Na obed si dávajú bifteky, grilované prasiatka, šampanské a pivečko . Sám diabol im dokonca  priniesol  poháre oroseného piva a rezne. – Dajte si  !“
„Nie, sľúbili sme, že už nebudeme piť a budeme štíhly“, svorne hovoria všetci . „Toto je peklo . Tu môžete jesť a piť čo chcete a neuškodí vám, skôr vám to prospeje.“

Všetci si teda dajú a zistia , že sa im diabol celkom páči , že je to fajn chlapík, ktorý vie rozprávať korenené vtipy a vystrájať ostatným kanadské žartíky. Jednoducho presne to, čo majú  tak radi. Všetci si skvelo užívajú a skôr než si to uvedomia, deň sa skončí.

Všetci sa s nimi  búrlivo lúčia a mávajú im, keď nastupujú do výťahu. Keď sa dvere výťahu znovu otvoria,všetci sú zase pri bráne Raja a svätý Peter ich už  čaká.

„Tak a teraz je čas na návštevu Raja“, a otvára im bránu. A ďalších 24 hodín musia Edo, Boris, Richard  a Veronika tráviť čas s partiou čestných, vychovaných ľudí, ktorí majú radi spoločnosť, ale hovoria o iných veciach než o jedle, peniazoch, a chovajú sa k sebe slušne a úctivo. Žiadne hrubé vtipy, alebo kanadské žartíky.

Nie sú tam ani žiadne krčmičky a aj keď je jedlo dobré, biftek a údené kolienko to nie sú. A všetci sú chudí. Niet tam nikoho, koho by poznali. A naviac, nikto sa k nim nechová ako k dôležitým osobám .

„No toto, na niečo takéto, nás nikto nepripravil … …ani žiaden poslanec sa o tomto nezmienil,“ hovoria si . Deň sa skončil a svätý Peter sa vrátil.

„Tak, strávili ste deň v Pekle a deň v Nebi. Teraz si vyberte, kde strávite Večnosť.“
Edo, Boris , Richard a Veronika  dlho nepremýšľajú a rozhodujú sa ihneď:

„Nikdy sme si nemysleli, že toto povieme – vieš Nebo bolo krásne a tak… ale aj tak si myslime, že patríme k priateľom do Pekla.“

Tak ich teda Peter odvedie k výťahu… Dvere výťahu sa otvárajú a všetci sa ocitnú uprostred pustatiny pokrytej špinou, smeťami a toxickým odpadom. Vyzerá to ako púšť, ale je to ešte horšie. Asi ako bane v okolí Prievidze.

Všetci sú úplne vydesený, keď vidia svojich priateľov, oblečených v zdrapoch, sú prikovaní k reťaziam zbierajú do plastových vriec odpadky pri ceste. Stenajú a vzdychajú od bolesti, tváre a ruky majú čierne od špiny. Diabol k ním pristúpi , objíme ich okolo ramien.

Po chvíľke, keď sa trošku otrasu  hovoria:
„Tomuto nerozumieme, boli sme tu včera, všade slniečko, trávička zelená, pivo tieklo prúdom. Stále sme sa flákali a bolo to skvelé. A teraz je tu pustatina, všade iba neporiadok a všetci vyzerajú biedne.“

Diabol sa na nich pozrie, prefíkane sa usmeje a povie:
„No, viete moji zlatý, ale včera to bola volebná kampaň, dnes ste si nás už zvolili!“

This function has been disabled for Spišiakoviny.