Vlaky InterCity budú spájať Bratislavu s Košicami štyrikrát denne

Vlaky InterCity budú spájať Bratislavu s Košicami štyrikrát denne

Vlaky InterCity budú od 1. februára spájať Bratislavu a Košice už štyrikrát denne. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) plní svoj sľub verejnosti a posilňuje dopravu na hlavnom železničnom ťahu po odchode súkromného dopravcu RegioJet.

„Tri páry nových vlakov InterCity zastavia aj v Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Spišskej Novej Vsi a v ďalších staniciach, ktoré obsluhoval konkurent,“ informuje hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Štvrtý pár ZSSK ponecháva ako expresné spojenie, ktoré bude stáť na doterajších piatich zastávkach s jazdným časom 4 hodiny 42 minút. Vlaky InterCity budú naďalej premávať bez štátnych dotácií. Cestovné z hlavného mesta do metropoly východu zostáva nezmenené – začína sa od 15,90 €.

„Náhle rozhodnutie súkromného dopravcu nás postavilo pred úlohu vo veľmi krátkom čase zabezpečiť spojenie desaťtisícom cestujúcich. Znamená to zásah do ekonomického modelu IC vlakov. Nové komerčné vlaky budeme denne monitorovať, vyhodnocovať ich efektívnosť a do druhej zmeny cestovného poriadku v júni tohto roka rozhodneme o ďalšom postupe,“ hovorí podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky Patrik Horný.

Vo vlakoch InterCity cestujúcim zostanú služby, na ktoré sú od ich zavedenia zvyknutí.

V 1. triede si môžu vybrať bezplatne kávu alebo čaj, noviny, balenú vodu a k internetovému spiatočnému lístku rezervovať bezplatné parkovanie v Bratislave, Žiline, Poprade alebo v Košiciach.

Pre cestujúcich v 2. triede je k dispozícii balená voda a tlač. V každom vlaku InterCity bude ZSSK naďalej zaraďovať reštauračný vozeň s jedlami z čerstvých surovín a vozeň s kupé pre deti a imobilných cestujúcich. V celom vlaku bude k dispozícii bezplatné WiFi a elektrické zásuvky.

Všetky štyri páry IC vlakov odvezú na zrekonštruovaných častiach trasy cestujúcich maximálnou možnou rýchlosťou 160 kilometrov za hodinu.

„Nie každé nové vlakové spojenie kopíruje cestovný poriadok súkromného dopravcu,“ zdôrazňuje hovorca ZSSK.

 „Tam, kde nám súkromný dopravca neuvoľnil trasu, sme boli nútení hľadať inú časovú polohu,“ uvádza člen predstavenstva ZSSK a riaditeľ úseku obchodu Karol Martinček.

„Pokiaľ ide o rýchlosť, ešte tento rok sa chceme dostať s najrýchlejším spojením na trase Bratislava-Košice na čas 4:30. Veríme, že takáto rýchlosť najbezpečnejšej a najekologickejšej formy dopravy pomôže cestujúcim v autobusoch a autách vyskúšať aj naše služby,“ zdôrazňuje Martinček.

ZSSK obnovila vlaky InterCity 11. decembra 2016. V súčasnosti spájajú Bratislavu a Košice dvakrát denne.

„Za hospodárenie vlakov nesieme naďalej plnú zodpovednosť. Našou ambíciou zostáva dostať tieto vlaky do pozitívneho účtovného hospodárskeho výsledku,“ hovorí podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky Patrik Horný a dodáva: „Ekonomiku vlakov budeme pozorne sledovať a v prípade nedostatočného vyťaženia sme pripravení prijať zodpovedajúce opatrenia.“

Cestovný poriadok vlakov InterCity od 1. februára 2016

  • odchody z Bratislavy do Košíc: 5:33, 11:33, 15:47*, 17:33
  • odchody z Košíc do Bratislavy: 5:16, 7:31* (v nedeľu 9:31*), 11:16, 17:16
  • zastávky: Bratislava hl. st., Trnava, Trenčín, Žilina, Vrútky, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Štrba, Poprad-Tatry, Spišská Nová Ves, Kysak, Košice.

Informoval nás:

hovorca ZSSK Tomáš Kováč

Ilustračné foto: pixabay.com

This function has been disabled for Spišiakoviny.