Úvod  >  Článok:  Zmrznutý človek pod Rysmi

Zmrznutý človek pod Rysmi

V obedňajších hodinách dňa 26.10.2018 oznámil náhodný turista záchranárom Horskej záchrannej služby, že v sedle Váha našiel turistu, ktorý nemal prítomné životné funkcie.

Na miesto smerovala dvojica záchranárov HZS po zemi a zároveň bola o súčinnosť požiadaná Letka MV SR. Vrtuľník po prílete zobral z heliportu v Starom Smokovci dvoch záchranárov na palubu a leteli pod Rysy, kde sa nachádzalo zmrznuté telo 31 – ročného Poliaka.

Poveternostné podmienky pre silný nárazový vietor, ktorý vo vyšších polohách prevládal, nedovolili letecký transport telesných pozostatkov. Dvojica záchranárov po nabalení tela zostala na Chate pod Rysmi a v ranných hodinách dňa 27.10.2018 začali s jeho transportom.

Z doliny im išli oproti ďalší jedenásti záchranári HZS na pomoc. Telo nebohého transportovali do Starého Smokovca, kde ho odovzdali príslušníkom Polície.

Vo vysokohorskom prostredí prevládajú zimné podmienky a miestami je viac ako 30 cm snehu, čomu je pri plánovaní tur potrebné prispôsobiť oblečenie a vybavenie.

Fotogaléria :

Zdroj a foto : HZS

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním