Kategórie
Cyklistika Šport

Organizátori Tour de France zverejnili trasy úvodných etáp pre rok 2025, štart pretekov sa vráti do Francúzska

30.11.2023 (SITA.sk) – V polovici novembra organizátori prestížnych cyklistických etapových pretekov Tour de France prezradili, že v roku 2025 sa štart podujatia vráti na francúzsku pôdu. Vo štvrtok zverejnili detaily o úvodných troch etapách na severe krajiny.

V roku 2022 sa podujatie začínalo v dánskej Kodani, v tomto roku v španielskom Bilbau a nasledujúca edícia odštartuje koncom júna 2024 v talianskej Florencii. Zatiaľ naposledy hostil štart TdF na francúzskej pôde bretónsky Brest v roku 2021.

Cyklisti odštartujú v Lille

V lete 2025 najlepší cyklisti na svete začnú trojtýždňovú púť z francúzskeho mesta Lille. Prvá etapa sa pôjde práve v okolí Lille a bude merať 185 km s dojazdom vhodným pre šprintérov.

Druhá etapa dlhá 209 km z Lauwin-Planque vyvrcholí po kilometrovom stúpaní v Boulogne-sur-Mer, ktoré v roku 2012 ovládol slovenský cyklista Peter Sagan.

Tretia etapa sa začne vo Valenciennes a jej cieľ bude po 172 km v Dunkerque, štvrtá povedie z Amiens do bližšie neurčenej lokality. Kompletný program etáp zverejnia Francúzi až v októbri 2024.

Mačacie hlavy nebudú

V minulosti pridelili organizátori začiatok pretekov Tour de France mestu Lille aj v rokoch 1960 a 1994.

Keďže sa táto lokalita nachádza v blízkosti hraníc s Holandskom a neďaleko je aj slávne mestečko Roubaix, očakávalo sa, že Francúzi do programu zaradia aj úseky s dlažobnými kockami tzv. mačacími hlavami. Opak je však pravdou a jazdci sa náročným úsekom vyhnú.

Viac k témam: Tour de France 2025
Zdroj: SITA.sk – Organizátori Tour de France zverejnili trasy úvodných etáp pre rok 2025, štart pretekov sa vráti do Francúzska © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Sagan v nových farbách, budúcoročné preteky absolvuje ako súčasť slovenského tímu

24.11.2023 (SITA.sk) – Elitný slovenský reprezentant Peter Sagan síce po sezóne 2023 definitívne ukončiť profikariéru v cestnej cyklistike a venovať sa horskej cyklistike, v roku 2024 však absolvuje niekoľko pretekov na ceste. Ako informuje štvrtkové vydanie denníka Šport, stane sa tak vo farbách slovenského tímu Pierre Baguette. V teréne bude súťažiť za zoskupenie Specialized Factory Racing.

Známy je aj typ dresu

„Peter Sagan absolvuje v rámci prípravy na olympijské hry asi dvoje etapových pretekov na ceste a potom zrejme ešte ďalšie dve cestárske súťaže do konca sezóny. Existovalo viacero alternatív, v akom družstve by mal jazdiť v prípravných cestných pretekoch, pričom treba zdôrazniť, že tieto jeho štarty budú mať výsostne prípravný charakter a vôbec v nich nebude dôležité Petrovo umiestnenie. Napokon sa v týchto dňoch rozhodlo o tom, že si bude na týchto podujatiach obliekať dres slovenského tímu Pierre Baguette. Myslím si, že je to pre jeho rodnú krajinu tá najlepšia správa,“ cituje Šport jedného z jeho manažérov Gabrieleho Uboldiho.

Vysoko pravdepodobná alternatíva

„Pre Petra Sagana samotného to bola jedna z veľmi pravdepodobných alternatív. Predsa len, v tíme je športový riaditeľ jeho brat Juraj a pre oboch by to bolo opäť vzájomné stretnutie v jednom klube po tom, čo sa pred rokom ich cesty v tíme TotalEnergies rozišli. Lenže bo lo treba doriešiť všetky potrebné záležitosti najmä v súvislosti so zmluvou so Specialized, ktorá bude Petrovu sezónu 2024 zastrešovať. Potrebujeme ešte doriešiť skutočnosť, že aj na ceste Specialized chce, aby Peter jazdil na bicykli tejto značky. Tím Pierre Baguette však využíva bicykle značky Time, ale verím, že to nebude problém. A verím, že nebude ani problém umiestnenie log partnerov Petra Sagana na tímovom drese,“ pokračoval Uboldi.

Pôjde o menšie preteky

Aktuálne ešte nie je známe, ktoré preteky Peter Sagan absolvuje.

„Samozrejme, pôjde aj o to, na aké podujatia tento slovenský tím pozvú. Len zdôrazňujem, budú to menšie preteky, nie podujatia najvyššieho rangu,“ prezradil jeho manažér pre Šport.

V hre je aj jeho štart na pretekoch Okolo Slovenska.

„Prioritou sezóny budú, okrem olympijských hier v Paríži, ak získa voľnú kartu, Petrove štarty na pretekoch Svetového pohára v cross country. Čo sa však týka cestárskych štartov, naozaj je to otázka najbližších dní, kde a kedy bude Peter v rámci prípravy štartovať na ceste. Verejnosť sa to určite dozvie, keď bude všetko jasné,“ dodal Uboldi.

Viac k témam: manažér Petra Sagana, Okolo Slovenska, Pierre Baguette, Svetový pohár
Zdroj: SITA.sk – Sagan v nových farbách, budúcoročné preteky absolvuje ako súčasť slovenského tímu © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Trať Tour de France 2024 je známa, už 4. etapa prinesie alpské stúpanie na Col du Galibier (video)

25.10.2023 (SITA.sk) – Mimoriadne náročný úvod čaká na pretekárov v úvode budúcoročnej edície prestížnych cyklistických pretekov Tour de France. Podujatie sa začne už 29. júna v talianskej Florencii a vyvrcholí 21. júla netradične v juhofrancúzskom Nice.

Prvé dve etapy na talianskom území prinesú zvlnený profil a tretia bude rovinatá. Vo štvrtej, ktorá sa začne v Taliansku a jej cieľ je naplánovaný do francúzskeho Valloire, však poriadne preverí všetkých jazdcov, keďže absolvujú viac ako 3600 výškových metrov.

Dve časovky a až štyri etapy

Program budúcoročnej Tour obsahuje dve časovky a až štyri etapy vyvrcholia horským stúpaním na vrchol. Prvýkrát od roku 1905 víťaza nedekorujú v Paríži, keďže iba 5 dní po skončení pretekov sa v Paríži začnú olympijské hry. Preto organizátori presunuli záver podujatia na Francúzsku riviéru. Tour de France 2024 bude mať tradične 21 etáp a až sedem z nich bude horských.

Prvýkrát pretekári prekonajú Alpy už v 4. etape, na ceste z Talianska do Francúzska ich čaká stúpanie na Col du Galibier (2642 m. n. m.). „Ešte nikdy pelotón nestúpal tak vysoko tak skoro v programe Tour,“ informoval riaditeľ pretekov Christian Prudhomme.

Doplnil tiež, že 111. edícia TdF prinesie jazdcom celkové stúpanie 52 230 metrov. Osem etáp bude rovinatých určených najmä šprintérom, čo dáva šancu skúsenému Britovi Markovi Cavendishovi, aby sa osamostatnil na čele v počte etapových triumfov.

Pyreneje a návrat do Álp

Boj o žltý dres po Alpách bude pokračovať v Centrálnom masíve, potom prídu na rad Pyreneje a návrat do Álp. Netradične bude záverečnou etapou časovka, takže rozhodnutie o celkovom víťazovi možno padne až v nedeľu 21. júla z Monaka do Nice.

Každý si pamätá, že zatiaľ naposledy, keď sa Tour v roku 1989 končila časovkou, tak Greg LeMond obral žltý dres Laurenta Fignona o osem sekúnd. O 35 rokov neskôr možno Tour prinesie podobný súboj,“ dodal Prudhomme.

Francúzi v stredu predstavili aj trať ženskej Tour de France, ktorá sa začne 12. augusta v holandskom Rotterdame a po 946 km vyvrcholí ôsmou etapou stúpaním na Alpe d’Huez.

Viac k témam: Tour de France 2024
Zdroj: SITA.sk – Trať Tour de France 2024 je známa, už 4. etapa prinesie alpské stúpanie na Col du Galibier (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

V cestnej cyklistike sa na OH 2024 predstaví jeden Slovák a jedna Slovenka, prezident zväzu predstavil kandidátov

19.10.2023 (SITA.sk) – Na budúcoročných olympijských hrách vo francúzskom Paríži bude mať Slovensko zastúpenie aj v cestnej cyklistike, právo štartu pod piatimi kruhmi získali na základe rebríčka Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) jeden muž a jedna žena.

Rozhodne sa tesne pred OH

V oboch hodnoteniach figuruje Slovensko v štvrtej desiatke – muži na 32. pozícii a ženy na 36. priečke. Uvedené platí iba pre preteky s hromadným štartom, v časovke jednotlivcov budú Slováci chýbať.

Ako upozornil oficiálny web Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV), kto do Paríža vycestuje, sa rozhodne až tesne pred OH.

Tešíme sa, že po 28 rokoch sa na olympijských hrách bude môcť predstaviť slovenská cyklistka. Najväčší podiel na miestenke má Nora Jenčušová. Je hlavná kandidátka na účasť, avšak do definitívneho rozhodnutia je ešte ďaleko. Dôležitá bude výkonnosť v budúcej sezóne. Medzi mužmi je jedno miesto do Paríža reálnym obrazom našej súčasnej cyklistiky bez Petra Sagana,“ uviedol prezident Slovenského zväzu cyklistiky (SZC) Peter Privara podľa olympic.sk.

V minulosti iba dve slovenské cyklistiky

V minulosti sa na OH predstavili iba dve slovenské cyklistiky, obe ešte v Atlante 1996. Lenka Ilavská vtedy finišovala v pretekoch s hromadným štartom na 24. stupienku a Eva Orvošová na 27. poste. Okrem toho Ilavská skončila v časovke sedemnásta.

Medzi mužmi v ére samostatnosti nechýbal Slovák pod piatimi kruhmi ani raz, minimálne raz sa na OH predstavili Peter Sagan, Juraj Sagan, Lukáš Kubiš, Patrik Tybor, Ján Valach, Matej Jurčo, Roman Broniš, Martin Riška, Róbert Nagy, Milan Dvorščík, Pavol Zaduban či Miroslav Lipták.

Najlepšie sa umiestnil Sagan

Najlepším umiestnením bolo 34. miesto Petra Sagana v Londýne 2012. Ten po aktuálnej sezóne ukončil pôsobenie v profipelotóne a v Paríži 2024 by chcel štartovať v horskej cyklistike. Do Francúzska sa však môže dostať iba na základe voľnej karty.

Slovensko pre budúcoročné OH v Paríži má istú účasť aj v atletike (Gabriela Gajanová, Viktória Forsterová), vodnom slalome (Matej Beňuš, Jakub Grigar, Eliška Mintálová a Zuzana Paňková) a streľbe (aktuálne 5 miesteniek pre krajinu).

Viac k témam: LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži
Zdroj: SITA.sk – V cestnej cyklistike sa na OH 2024 predstaví jeden Slovák a jedna Slovenka, prezident zväzu predstavil kandidátov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Bora-Hansgrohe robí po odchode Sagana významný krok, do tímu smeruje Roglič

6.10.2023 (SITA.sk) – Skúsený slovinský cyklista Primož Roglič bol sedem rokov súčasťou tímu Jumbo-Visma a zmluvu s ním mal aj na rok 2024, v ďalšej sezóne však už bude súťažiť za zoskupenie Bora-Hansgrohe.

Líder budúcoročnej Tour de France

Keďže holandský tím čaká fúzia s belgickou stajňou Soudal-Quick Step, dostal Roglič súhlas s tým, aby si našiel nového zamestnávateľa. A do svojho tímu ho napokon získal Ralph Denk, ktorý so Slovincom ráta ako s lídrom pre budúcoročnú Tour de France.

„Teším sa na nový krok, aj keď zmena tímu je pre mňa neprebádané územie. Diskusie o novej spolupráci boli ľahké, pretože keď sme sa kedysi dávno stretli, mal som dobrý pocit. Rozhodujúci faktor však bol, že tím je motivovaný pracovať so mnou a zdieľame spoločné myšlienky,“ vyhlásil Roglič na webe cyclingnews.com.

Významný krok po odchode Sagana

Podľa šéfa nemeckého tímu Denka je príchod Rogliča ďalším míľnikom v histórii tohto zoskupenia po pôsobení Petra Sagana.

„Po odchode Petra Sagana je to významný krok. Primož je jeden z najlepších jazdcov na svete. V tomto roku vyhral takmer všetko. Som hrdý, že sa rozhodol pre prestup k nám. Je to veľká vzpruha pre celý tím,“ povedal Denk.

Odstupné tri milióny eur

Podľa webu cyclingnews.com zaplatí Bora-Hansgrohe za Slovinca odstupné 3 milióny eur. Roglič by mal mať zmluvu zatiaľ na dva roky a za sezónu by mal zarobiť cez 5 miliónov eur.

Primož Roglič začínal profikaréru v slovinskom tíme Adria Mobil, od roku 2016 bol súčasťou Jumbo-Visma. V jeho farbách trikrát ovládol španielsku Vueltu, raz talianske Giro a na Tour de France bol druhý v roku 2020 aj štvrtý v roku 2018

. Je olympijským šampiónom v časovke jednotlivcov z Tokia 2021, okrem toho dosiahol množstvo celkových víťazstiev v klasikách či etapových pretekoch.

Zdroj: SITA.sk – Bora-Hansgrohe robí po odchode Sagana významný krok, do tímu smeruje Roglič © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Zvonec a koniec. Sagan sa vo Francúzsku rozlúčil s profipelotónom

2.10.2023 (SITA.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagana dal v nedeľu bodku za dlhoročným účinkovaním v profipelotóne. Rozlúčil sa deviatou priečkou na jednodňových pretekoch nižšej kategórie Tour de Vendée vo Francúzsku.

V cieli 207,1 km dlhého podujatia z Mouilleron-Saint-Germain do La Roche-sur-Yon síce skúsený slovenský jazdec rozbiehal záverečný špurt, napokon však finišoval s päťsekundovou stretou na víťazného Arnauda Démara (Arkea Samsic). Sagan sa totiž obetoval v prospech tímového kolegu z TotalEnergies Sandyho Dujardina, ktorý napokon skončil tretí v rovnakom čase ako víťaz.

Prioritou bude horská cyklistika

Profikariéru v cestnej cyklistike ukončil Sagan na méte 121 víťazstiev. V tejto sezóne sa do Top 10 dostal trinástykrát. Myšlienku ukončiť pôsobenie medzi elitou ma ceste avizoval už skôr, venovať sa teraz chce prioritne horskej cyklistike a cieľom je štart na budúcoročných OH v Paríži.

Keďže sa pod päť kruhov neprebojoval na augustových MS, bude teraz čakať, či sa mu ujde niektorá z voľných kariet. V horskej cyklistike súťažil Sagan už na OH 2016 v Riu de Janeiro a rád by si to zopakoval.

Vylúčený tiež nie je Saganov štart v cestných pretekoch aj v ďalšom ročníku, no nebude to už vo farbách niektorého z elitných tímov. Stač sa teda môže aj to, že definitívnu bodku za kariérou dá trojnásobný svetový šampión v septembri 2024 na pretekoch Okolo Slovenska.

Rekordný sedemnásobný víťaz zeleného dresu

Záverečný Saganov štart za tím TotalEnergies zaznamenali aj organizátori prestížnych pretekov Tour de France, na ktorých Slovák v minulosti sedemkrát triumfoval v bodovacej súťaži o zelený dres.

„Rekordný sedemnásobný víťaz zeleného dresu, trojnásobný majster sveta v cestnej ceste. Peter Sagan je však oveľa viac ako štatistiky. Lúčime sa s rockovou hviezdou nášho pelotónu. Ďakujem za spomienky z ostatných rokov,“ napísali zástupcovia TdF na sociálnych sieťach v angličtine aj francúzštine, pričom v slovenčine doplnili: „Ďakujeme Peter.“

Viac k témam: Cyklista, Ukončenie kariéry
Zdroj: SITA.sk – Zvonec a koniec. Sagan sa vo Francúzsku rozlúčil s profipelotónom © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Jumbo-Visma ovládol všetky tohtoročné Grand Tours, Vueltu prekvapivo vyhral Kuss (video+foto)

18.9.2023 (SITA.sk) – Americký cyklista Sepp Kuss sa stal prekvapivým celkovým víťazom záverečného podujatia Grand Tour v aktuálnej sezóne, na etapových pretekoch Vuelta a Espaňa v Španielsku mal byť pritom pomocník hviezdnych kolegov z tímu Jumbo-Visma Dána Jonasa Vingegaarda a Slovinca Primoža Rogliča. Napokon sa všetci umiestnili na pódiu v celkovom poradí a potvrdili dominanciu holandského tímu v roku 2023.

Rozhodlo 17 sekúnd

Kuss zvíťazil v súťaži o červený dres o 17 sekúnd pred dvojnásobným šampiónom Tour de France Vingegaardom a o 68 sekúnd pred trojnásobným víťazom Vuelty Rogličom. Tím Jumbo-Visma má ako prvý v histórii celkových víťazov na všetkých Grand Tour v jednom roku, keďže Roglič triumfoval na Giro d’Italia a Vingegaard na Tour de France.

Kuss je prvý Američan, ktorý uspel na podujatí Grand Tour, od roku 2013, keď to dokázal Chris Horner tiež na Vuelte.

🤪 The breakaway puts on a show for the final stage in Madrid
⚔️ Celebrations first, battles followed.
❤️ Kuss is the winner of La Vuelta!
📽️ Watch the highlights of stage 2⃣1⃣!
#LaVuelta23 pic.twitter.com/5px5fySO4v

— La Vuelta (@lavuelta) September 17, 2023

Dvadsaťdeväťročný Kuss sa nečakane dostal na čelo celkovej klasifikácie tohtoročnej Vuelty v ôsmej etape a zostal tam až do konca.

„Je to úžasné. V poslednej etape som trpel asi najviac zo všetkých. Som rád, že je už koniec. Rozhodne mi to zmení život, na tieto preteky budem s radosťou spomínať. Nejaký čas mi ešte potrvá, kým si to uvedomím. Teraz na mňa čaká veľká oslava s rodinou a priateľmi, čo bude výnimočné,“ povedal rodák z Colorada po nedeľňajšej 21. etape v Madride. Zvíťazil v nej Austrálčan Kaden Groves (Alpecin-Deceuninck), ktorý tak potvrdil triumf v bodovacej súťaži.

Evenepoel ovládol vrchársku súťaž

Vrchársku súťaž ovládol obhajca celkového prvenstva z minulého roka Belgičan Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step), ktorý sa tiež stal najbojovnejším jazdcom pretekov. O šancu na dobré umiestnenie prišiel v etape so slávnym stúpaním na Col du Tourmalet, v ktorej zaostal o takmer pol minúty.

V súťaži o najlepšieho mladého cyklistu zvíťazil 21-ročný Španiel Juan Ayuso (SAE Team Emirates), ktorý skončil v celkovom poradí štvrtý s mankom 3:08 min na Kussa. Evenepoel sa napokon do prvej desiatky nezmestil.

😍¡Aquí tenéis las mejores fotos de la etapa 21!
📸 A selection of the best photos from stage 21!

📲 Más fotos / More photos on https://t.co/rCn67bhhG6#LaVuelta23 – 📸 @cxcling pic.twitter.com/DJpOcNmVgS

— La Vuelta (@lavuelta) September 17, 2023

Budúcoročná 79. edícia pretekov Vuelta a Espaňa sa začne v portugalskej metropole Lisabon, ktorý bol v roku 1997 prvým dejiskom úvodnej etapy mimo Španielska. V Portugalsku budú v roku 2024 začínať celkovo tri etapy, okrem Lisabonu aj v mestách Oeiras a Cascais.

Viac k témam: Espaňa, Vuelta
Zdroj: SITA.sk – Jumbo-Visma ovládol všetky tohtoročné Grand Tours, Vueltu prekvapivo vyhral Kuss (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Sagan sa nepredstaví na Vuelte, otvára sa tak možnosť účasti na domácich pretekoch Okolo Slovenska

22.8.2023 (SITA.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagan sa nepredstaví na blížiacich sa pretekoch Vuelta a Espaňa na španielskych cestách, ktoré sa uskutočnia od 26. augusta do 17. septembra.

Mohol by byť na domácich pretekoch

Tridsaťtriročný Žilinčan nefiguruje v nominácii svojho francúzskeho tímu TotalEnergies na záverečné tohtoročné podujatie Grand Tour. Lídrom tímu by mal byť Belgičan Steff Cras.

Po tom, ako sa Sagan nedostal do nominácie TotalEnergies na Vueltu, sa okamžite vynorili špekulácie, že trojnásobný majster sveta by sa mohol predstaviť na domácich pretekoch Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 13. do 17. septembra. Poslednou Grand Tour pre Sagana tak boli tohtoročné preteky Tour de France.

Profipelotón vymení za horskú cyklistiku

Peter Sagan sa po aktuálnej sezóne rozhodol ukončiť pôsobenie v profipelotóne a chce sa venovať horskej cyklistike, ktorej sa venoval ako mladík ešte pred úspechmi v cestnej cyklistike. Na OH 2016 dokonca štartoval v cross-country na horských bicykloch.

Pred pätnástimi rokmi sa v horskej cyklistike stal juniorským majstrom sveta v talianskom Val di Sole, v rovnakom roku získal zlato medzi juniormi aj na ME.

Viac k témam: Espaňa, Okolo Slovenska, Tour de France 2023, Vuelta
Zdroj: SITA.sk – Sagan sa nepredstaví na Vuelte, otvára sa tak možnosť účasti na domácich pretekoch Okolo Slovenska © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Van der Poela nezastavil pád ani zničená obuv, Holandsko má majstra sveta po 38 rokoch (foto)

7.8.2023 (SITA.sk) – Ani škaredý pád, zničená obuv a roztrhnutý dres nezastavili Holanďana Mathieua van der Poela na ceste za triumfom v nedeľňajších mužských pretekoch s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v Škótsku.

Najväčšie víťazstvo na ceste

Dvadsaťosemročný pretekár zvíťazil po úniku s náskokom 1:37 min pred Belgičanom Woutom van Aertom. Bronz si vybojoval Slovinec Tadej Pogačar (+1:45 min).

„Bol to jeden z mojich najväčších cieľov, ktoré mi ešte zostali. Zvíťaziť na majstrovstvách sveta je úžasné. Pre mňa je to takmer zavŕšenie celej kariéry, možno moje najväčšie víťazstvo na ceste,“ vyhlásil Van der Poel.

K favoritom pretekov s hromadným štartom by mal patriť aj na budúcoročných olympijských hrách v Paríži.

Komplikácie počas pretekov

Van der Poel sa postaral o premiérové holandské víťazstvo na svetovom šampionáte po 38 rokoch. V záverečných metroch si mohol dovoliť aj mierne spomalenie, keďže mal komfortný náskok pred najbližšími prenasledovateľmi „Keď som videl, že ma nikto nenaháňa, dodalo mi to krídla,“ opísal momenty počas úniku, ktorý zakončil životným úspechom.

Preteky museli prerušiť na zhruba 45 minút po tom, ako skupina ekologických demonštrantov odmietla opustiť cestu. Všetko na mieste riešila miestna polícia, ktorá zatkla päť ľudí. Jazdci medzitým posedávali na ceste, pri nej alebo v sprievodných vozidlách.

Slovenský reprezentant Peter Sagan sa s pretekmi rozlúčil približne 110 kilometrov pred cieľom. V minulosti trojnásobný šampión (2015, 2016 a 2017) vo svojom trinástom štarte na MS preteky tretíkrát nedokončil, v minulosti aj v rokoch 2010 a 2018. Nedeľňajšie preteky nedokončil ani ďalší Slovák Matúš Štoček.

Viac k témam: Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike
Zdroj: SITA.sk – Van der Poela nezastavil pád ani zničená obuv, Holandsko má majstra sveta po 38 rokoch (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Cyklistika Šport

Sagan nedokončil svoje posledné majstrovstvá sveta, na takmer hodinu ho stopli aj demonštranti

6.8.2023 (SITA.sk) –
https://cdn.sita.sk/sites/34/2023/08/sagan-nedokoncil-svoje-posledne-majstrovstva-sveta-na-takmer-hodinu-ho-stopli-aj-demonstranti.mp3

Približne 110 km pred cieľom sa skončila púť Petra Sagana z tohtosezónnou edíciou pretekov mužov s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v Škótsku. V minulosti trojnásobný šampión (2015, 2016 a 2017) vo svojom trinástom štarte na MS preteky tretíkrát nedokončil, v minulosti aj v rokoch 2010 a 2018.

Sagan sa sústredí na cross-country

Na MS je 33-ročný Žilinčan jediný, ktorý získal tri tituly bez prerušenia na troch šampionátoch za sebou. Trikrát na MS zvíťazili aj Talian Alfredo Binda, Španiel Óscar Freire aj Belgičania Rik Van Steenbergen a Eddy Merckx. V Škótsku sa teraz sústredí na preteky v cross-country horských cyklistov, ktoré ho čakajú počas nasledujúceho víkendu. V pretekoch nepokračuje už ani druhý Slovák Matúš Štoček.

Sagan sa po aktuálnej sezóne rozhodol ukončiť pôsobenie v profipelotóne a chce sa venovať horskej cyklistike, ktorej sa venoval ako mladík ešte pred úspechmi v cestnej cyklistike. Na OH 2016 dokonca štartoval v cross-country na horských bicykloch. Pred pätnástimi rokmi sa v horskej cyklistike stal juniorským majstrom sveta v talianskom Val di Sole, v rovnakom roku získal zlato medzi juniormi aj na ME.

Demonštranti prilepení na cestu

Nedeľňajšie preteky museli organizátori prerušiť, trasu podujatia totiž zablokovali protestanti. Incident sa stal pri vodnej nádrži Carron Valley bez možnosti jednoduchej obchádzky. V čase prerušenia približne 190 km pred cieľom, bola na čele poradia deväťčlenné skupina so solídnym náskokom.

Rozhodcovia najprv zastavili členov úniku a po nich aj pelotón, ktorého súčasťou ešte boli aj Sagan a Štoček. Vynútená pauza trvala necelú hodinu, všetko na mieste riešila miestna polícia a jazdci medzitým posedávali na ceste, pri nej alebo v sprievodných vozidlách.

Ako informuje web BBC.com, k zodpovednosti za protest sa prihlásila environmentálna skupina This Is Rigged (v preklade Je to zmanipulované, pozn.), do akcie sa zapojili štyria jej aktivisti. Keďže na miesto sa nedostali kamery, správy z miesta boli iba kusé. Podľa nich sa demonštranti údajne prilepili na cestu.

Peter Sagan na MS v cyklistike

prehľad umiestnení

2023 Glasgow (V. Brit.): nedokončil
2022 Wollongong (Aus.): 7. miesto
2021 Flámsko (Belg.): 26. miesto
2020 Imola (Tal.): neštartoval
2019 Yorkshire (V. Brit.): 5. miesto
2018 Innsbruck (Rak.): nedokončil
2017 Bergen (Nór.): 1. miesto
2016 Dauha (Kat.): 1. miesto
2015 Richmond (USA): 1. miesto
2014 Ponferrada (Šp.): 43. miesto
2013 Florencia (Tal.): 6. miesto
2012 Valkenburg (Hol.): 14. miesto
2011 Kodaň (Dán.): 12. miesto
2010 Geelong (Austr.): nedokončil

Viac k témam: Glasgow, Majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike
Zdroj: SITA.sk – Sagan nedokončil svoje posledné majstrovstvá sveta, na takmer hodinu ho stopli aj demonštranti © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version