Kategórie
Správy Svet

Rusko zaútočilo dronmi Šáhid a raketou Ch-59, Ukrajina väčšinu zostrelila

4.12.2023 (SITA.sk) – Ruská armáda v noci na pondelok zaútočila na Ukrajinu 23 dronmi Šáhid a raketou Ch-59. Vzdušné sily Ukrajiny zostrelili 18 dronov a raketu Ch-59, uviedlo na komunikačnej platforme Telegram ukrajinské letectvo. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rusi podľa Kyjeva zaútočili na Ukrajinu dronmi Šáhid z juhu, a to z mysu Čauda na okupovanom Kryme. Raketu Ch-59 odpálili z okupovanej časti Chersonskej oblasti.

„Do odrazenia vzdušného útoku boli zapojené stíhačky, protilietadlové raketové jednotky a mobilné palebné skupiny ukrajinských vzdušných a obranných síl,“ konštatovalo ukrajinské letectvo.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Viac k témam: drony Šáhid, rusko-ukrajinský konflikt, ruský útok
Zdroj: SITA.sk – Rusko zaútočilo dronmi Šáhid a raketou Ch-59, Ukrajina väčšinu zostrelila © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Rusko podľa Ukrajiny stratilo ďalších viac ako 700 vojakov, prišlo aj o päť tankov

4.12.2023 (SITA.sk) – Ďalších 770 ruských vojakov padlo podľa Kyjeva na Ukrajine počas uplynulého dňa. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 332 810, uviedol v pondelok na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o päť tankov, päť obrnených bojových vozidiel pechoty a dvanásť delostreleckých systémov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 580 tankov, 10 401 obrnených bojových vozidiel pechoty a 7 961 delostreleckých systémov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Viac k témam: ruské straty, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Rusko podľa Ukrajiny stratilo ďalších viac ako 700 vojakov, prišlo aj o päť tankov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Americká vojnová loď a komerčné plavidlá sa podľa Pentagonu ocitli pod útokom

4.12.2023 (SITA.sk) – Americká vojnová loď a niekoľko komerčných plavidiel sa v Červenom mori ocitlo pod útokom, oznámil Pentagon. Jemenskí povstalci húsíovia sa neskôr prihlásili k útokom na dve lode, o ktorých povedali, že majú väzby na Izrael. Neuznali však útok na loď amerického námorníctva.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Útok potenciálne znamená veľkú eskaláciu série námorných útokov na Blízkom východe spojených s vojnou medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

„Sme si vedomí správ o útokoch na USS Carney a komerčné plavidlá v Červenom mori a poskytneme informácie, keď budú dostupné,“ uviedol Pentagon pre agentúru AP. USS Carney je torpédoborec. Nie je známe, aké škody, ak nejaké, lode utrpeli.

Pentagon neuviedol, odkiaľ paľba pochádzala. Húsíjský hovorca však povedal, že prvú loď zasiahla raketa a druhú dron, keď boli v zálive Báb el-Mandeb. Lode podľa neho ignorovali varovania húsíjských predstaviteľov.

Viac k témam: Červené more, Húsíovia, USS Carney
Zdroj: SITA.sk – Americká vojnová loď a komerčné plavidlá sa podľa Pentagonu ocitli pod útokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Izrael rozšíril nariadenie evakuácie na juhu Pásma Gazy, do bezpečia poslali obyvateľov piatich štvrtí

3.12.2023 (SITA.sk) – Izraelská armáda v nedeľu nariadila evakuáciu v ďalších oblastiach pri druhom najväčšom meste v Pásme Gazy Chán Júnis, keďže svoju ofenzívu presmerovala na južnú časť územia.

Evakuácia piatich štvrtí

Tam sa podľa nej skrývajú mnohí lídri palestínskeho militantného hnutia Hamas, proti ktorému vedie vojnu. Izrael v nedeľu oznámil obyvateľom piatich štvrtí a oblastí, aby odišli do bezpečia.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Obyvatelia uviedli, že izraelská armáda zhodila letáky, v ktorých uvádza, aby sa presunuli na juh do mesta Rafah. Alebo do pobrežnej oblasti na juhozápade.

Nebezpečná bojová zóna

„Mesto Chán Júnis je nebezpečná bojová zóna,“ uvádzali letáky. Mnohí z 2,3 milióna obyvateľov Pásma Gazy utiekli na juh po tom, čo izraelské sily začiatkom vojny, ktorú vyvolal útok militantov na Izrael zo 7. októbra, vyzvali na ich odchod zo severnej časti.

Po skončení prímeria počas týždňa dostali nariadenia o evakuácii tisícky ľudí, ale ako poukazuje agentúra AP, len málo z nich má kam ísť. Izrael počas noci a v nedeľu ráno pokračoval v bombardovaní Pásma Gazy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Bombardovanie hlásili v oblasti Chán Júnis aj od mesta Rafah a tiež zo severu Pásma Gazy, ktorý bol hlavným cieľom vzdušnej aj pozemnej kampane Izraela.

Viac k témam: Evakuácia, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Izrael rozšíril nariadenie evakuácie na juhu Pásma Gazy, do bezpečia poslali obyvateľov piatich štvrtí © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Ruské straty na Ukrajine sa každým bojom zvyšujú, prišli už o viac ako 332-tisíc vojakov

3.12.2023 (SITA.sk) – Rusko prišlo na Ukrajine podľa Kyjeva za uplynulých 24 hodín o 930 vojakov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ruské straty na životoch sa tak zvýšili na 332 040. Informuje o tom portál Ukrajinská pravda s odvolaním sa na generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko počas dňa vo vojne na Ukrajine stratilo aj 4 tanky, 11 obrnených bojových vozidiel pechoty, 8 delostreleckých systémov, jedno taktické bezpilotné lietadlo, jednu strelu s plochou dráhou letu, 22 vozidiel a cisterien a dva kusy špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

Celkovo tak prišlo o 5 575 tankov, 10 396 obrnených bojových vozidiel pechoty, 7 949 delostreleckých systémov, 5 995 taktických bezpilotných lietadiel, 1 569 striel s plochou dráhou letu, 10 432 vozidiel a cisterien a 1 140 kusov špeciálnych vozidiel alebo iného vybavenia.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Viac k témam: ruské straty, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Ruské straty na Ukrajine sa každým bojom zvyšujú, prišli už o viac ako 332-tisíc vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Exprezidentovi Porošenkovi zakázali vycestovať z Ukrajiny pre údajné stretnutie s premiérom Orbánom (video)

3.12.2023 (SITA.sk) – Bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi zakázali opustiť Ukrajinu, aby mohol ísť na plánované stretnutie s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, uviedla v sobotu ukrajinská bezpečnostná služba (SBU).

Zakázali mu prejsť hranicu

Porošenko už v piatok oznámil, že mu zakázali prejsť hranicu napriek tomu, že mal povolenie od parlamentu, pričom to nazval „útokom na jednotu“. Keďže v krajine platí stanné právo, muži vo veku 18 až 60 rokov ju nemôžu opustiť bez špeciálneho povolenia.

Päťdesiatosemročný politik, ktorého v roku 2019 vo voľbách porazil terajší prezident Volodymyr Zelenskyj, tvrdil, že sa mal stretnúť s predsedom americkej Snemovne reprezentantom Mikeom Johnsonom a poľským parlamentom.

Stretnutie s Orbánom

Bezpečnostná služba však zistila, že Porošenko súhlasil aj so stretnutím s Orbánom, ktorý je prorusky orientovaný a odmieta podporiť vstup Ukrajiny do Európskej únie. Vo vyhlásení na sociálnych sieťach uviedla, že takéto stretnutie by z Porošenka „urobilo nástroj v rukách ruských špeciálnych služieb“.

Hovorca Orbána v sobotu večer na platforme X napísal, že Maďarsko „nechce hrať žiadnu úlohu vo vnútropolitických bojoch prezidenta Zelenského“. Avšak nepotvrdil ani nepoprel, že Orbán s Porošenkom mali naplánované stretnutie. Predseda ukrajinského parlamentu v nedeľu obvinil Porošenkovu stranu Európska solidarita z toho, že falošne tvrdí, že jej poslancom systematicky bránia cestovať do zahraničia.

Знову театр абсурду на кордоні.

Маю підписане відрядження головою Верховної Ради, але прикордонники мене не пропустили.

Я далекий від думки, що прикордонники діяли за власної ініціативи. Кожен може сам здогадатися, хто ж скасував документ, підписаний спікером парламенту.

У… pic.twitter.com/xba9y4zD82— Петро Порошенко (@poroshenko) December 1, 2023

Viac k témam: bývalý ukrajinský prezident, Maďarský premiér, Stanné právo, Ukrajinský prezident, Vstup Ukrajiny do EÚ
Zdroj: SITA.sk – Exprezidentovi Porošenkovi zakázali vycestovať z Ukrajiny pre údajné stretnutie s premiérom Orbánom (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Izrael bude pokračovať s operáciami v Pásme Gazy, kým nedosiahne svoje ciele, tvrdí Netanjahu

3.12.2023 (SITA.sk) – Izrael bude podľa jeho premiéra pokračovať s pozemnými operáciami v Pásme Gazy, kým nedosiahne všetky svoje ciele. Benjamin Netanjahu v sobotu na tlačovej konferencii zopakoval, že „neexistujú žiadne iné spôsoby, ako dosiahnuť tieto ciele, ako vyhrať, a neexistuje žiadny iný spôsob, ako vyhrať, ako pozemné manévrovanie“.

Ciele Izraela v boji

Ciele Izraela sú podľa politika oslobodenie rukojemníkov, likvidácia militantného hnutia Hamas a zabránenie „režimu teroru“ v Pásme Gazy, informuje spravodajský portál CNN. Netanjahu hovoril aj o oslobodených zajatcoch, ale odmietol poskytnúť podrobnosti o podmienkach, v ktorých ich držali v Pásme Gazy.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Zo zhromaždených dôkazov zistíte, že „zažili peklo“, skonštatoval. Izraelský premiér zároveň zopakoval svoje varovanie voči libanonskej militantnej skupine Hizballáh, aby sa viac nezapájala do konfliktu.

Likvidácia teroristických jednotiek

„Na severe neustále operujeme proti Hizballáhu a likvidujeme teroristické jednotky, čím vzďaľujeme teroristov od hranice,“ vyjadril sa s tým, že sú zaviazaní priviesť bezpečnosť na juh aj sever Izraela.

„Ak Hizballáh urobí takú chybu a vstúpi do rozšírenej vojny, sám zničí Libanon,“ dodal Netanjahu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Viac k témam: Izraelsko-palestínsky konflikt, Izraelský premiér, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Izrael bude pokračovať s operáciami v Pásme Gazy, kým nedosiahne svoje ciele, tvrdí Netanjahu © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Útočník v Paríži napadol ľudí na ulici nožom a kladivom, zabil nemeckého turistu (video)

3.12.2023 (SITA.sk) – Nemecký turista zomrel a dvaja ďalší ľudia utrpeli zranenia pri útoku nožom a kladivom v Paríži. Páchateľa polícia zatkla, informoval francúzsky minister vnútra.

Útok sa odohral v sobotu večer v 15. obvode v Paríži, keď útočník napadol nemecký pár a nožom zabil muža. Potom prešiel na pravý breh rieky Seiny a kladivom napadol spomenutých dvoch ľudí.

Útočníka zastavila polícia, ktorá na neho dvakrát použila elektrický paralyzér, s ktorým ho zasiahla do brucha. Minister Gérald Darmanin povedal, že 25-ročný muž, ktorý žije s rodičmi v departemente Essonne, už strávil štyri roky vo väzení za plánovanie násilného trestného činu, bol pod dozorom a podstupoval psychiatrickú liečbu.

Po zatknutí vyjadril úzkosť nad zomierajúcimi moslimami, najmä v Afganistane a na palestínskych územiach, a tvrdil, že Francúzsko je spolupáchateľom. Útočník údajne tiež kričal „Allahu Akbar“ (Boh je veľký), dodal Darmanin, podľa ktorého slov bol pripravený zabiť viac ľudí.

BIG BREAKING: „Allah Hu Akbar“

A terrorist attack near the Eiffel Tower in Paris: a man with a hammer & a knife brutally killed one German tourist & seriously injured two others, shouting „Allah Hu Akbar.“

“After his arrest, he said he could no longer bear to see Muslims dying… pic.twitter.com/CzEd7DbtTC— Ashwini Shrivastava (@AshwiniSahaya) December 3, 2023

Viac k témam: francúzsky minister vnútra, Paríž, Útok nožom
Zdroj: SITA.sk – Útočník v Paríži napadol ľudí na ulici nožom a kladivom, zabil nemeckého turistu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Južná Kórea vypustila svoj prvý špionážny satelit, družicu vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9

3.12.2023 (SITA.sk) – Južná Kórea v piatok vyslala na orbitu svoj prvý vojenský špionážny satelit. Stalo sa tak o niečo viac ako týždeň po tom, čo Severná Kórea vyhlásila, že po prvý raz umiestnila svoj vlastný špionážny satelit na obežnú dráhu, čo viedlo k zvýšeniu napätia na Kórejskom polostrove.

Odloženie pre počasie

Družicu vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá vzlietla z kalifornskej Vandenbergovej základne. Je to prvý z piatich juhokórejských satelitov, ktoré Soul plánuje na základe kontraktu so SpaceX poslať do vesmíru do roku 2025.

Pôvodne satelit plánovali vypustiť skôr počas týždňa, ale pre počasie to odložili. Južná Kórea nemala vo vesmíre žiadne vlastné vojenské prieskumné satelity a čiastočne sa uchýlila k špionážnym satelitom Spojených štátov, aby monitorovala pohyby Severnej Kórey, pripomína agentúra AP.

Dôležité zábery z USA

Juhokórejské ministerstvo obrany uviedlo, že vypustenie satelitu bolo úspešné a už komunikoval so zahraničnou pozemnou stanicou. Juhokórejská armáda podľa rezortu vďaka zariadeniu získa nezávislý vesmírny sledovací systém, pričom by tiež mohol pomôcť posilniť schopnosť armády na preventívny raketový útok. To je kľúčová súčasť jej takzvaného trojosového systému, ktorý zahŕňa protiraketovú obranu a masívne odvetné schopnosti.

Severná Kórea vypustila svoj satelit minulý týždeň a medzičasom vyhlásila, že poslal snímky so zábermi na kľúčové miesta v USA a Južnej Kórei vrátane Bieleho domu a Pentagonu. Zatiaľ však nezverejnila žiadnu z týchto satelitných fotografií. Americkí a juhokórejskí predstavitelia potvrdili, že severokórejská družica vstúpila na obežnú dráhu, ale mnohí vonkajší experti spochybňujú, či dokáže poslať vojensky užitočné snímky s vysokým rozlíšením.

Falcon 9 launches 25 spacecraft to orbit aboard the Korea 425 mission from California pic.twitter.com/4RNobSt71J
— SpaceX (@SpaceX) December 1, 2023

Viac k témam: Biely dom, Juhokórejské ministerstvo obrany, napätie na Kórejskom polostrove, Pentagon, Raketa Falcon 9, špionážny satelit
Zdroj: SITA.sk – Južná Kórea vypustila svoj prvý špionážny satelit, družicu vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9 © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Správy Svet

Filipíny má po silnom zemetrasení zasiahnuť cunami, úrady nariadili evakuáciu

2.12.2023 (SITA.sk) – V sobotu v noci udrelo pri južných Filipínach silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 7,6. Filipínske úrady vydali výstrahu pred vlnami cunami.

Zemetrasenie udrelo pri ostrove Mindanao o 22:37 miestneho času, pričom vychádzalo z hĺbky 32 kilometrov, uviedla Geologická služba Spojených štátov (USGS). Zatiaľ nie sú správy o škodách a obetiach.

Úrady nariadili evakuáciu

Tichomorské centrum varovania pred cunami uviedlo, že vzhľadom na magnitúdo a lokalitu by vlny cunami mohli zasiahnuť južné Filipíny a časti Indonézie, Palau a Malajzie.

Teresito Bacolcol z Filipínskeho ústavu vulkanológie a seizmológie pre agentúru AP povedal, že odporučili obyvateľom pozdĺž pobrežia provincií Surigao del Sur a Davao Oriental, aby sa okamžite evakuovali na vyššie položené miesta alebo viac do vnútrozemia.

Výška cunami sa môže meniť

Majitelia lodí v prístavoch, ústiach riek alebo plytkých pobrežných vodách pri oboch provinciách by mali zabezpečiť svoje plavidlá a vzdialiť sa od nábrežia. Lode, ktoré sa už nachádzajú na mori, by mali zostať v hlbokých vodách, kým im neodporučia inak.

Bacolcol na základe magnitúda uviedol, že môže udrieť cunami o výške jedného metra, ale v uzavretých zátokách, zálivoch a úžinách to môže byť viac.

Viac k témam: Cunami, Zemetrasenie
Zdroj: SITA.sk – Filipíny má po silnom zemetrasení zasiahnuť cunami, úrady nariadili evakuáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version