Kategórie
Veda a technika

Zem sa nachádza uprostred vzniku superkontinentu, život na planéte bude v ohrození

1.10.2023 (SITA.sk) – Až 92 percent zemského povrchu sa podľa vedcov o 250 miliónov rokov môže stať nevhodnými pre život cicavcov. Takýto záver ponúkla štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nature Geoscience.

Podľa výskumníkov možno očakávať, že počas spomenutého obdobia 250 miliónov rokov sa všetky kontinenty na planéte postupne spoja do jedného – Pangea Ultima. To povedie k aktivácii sopiek a zvýšeniu hladiny oxidu uhličitého.

Vznik superkontinentu

Zem sa momentálne nachádza uprostred cyklu vzniku superkontinentu alebo splynutia všetkých pevnín. Posledný superkontinent sa rozpadol asi pred 200 miliónmi rokov.

Vedci sa domnievajú, že ďalší superkontinent Pangea Ultima vznikne na rovníku o 250 miliónov rokov. Stane sa tak po tom, ako sa Atlantický oceán zmenší a zjednotený afro-euroázijský kontinent sa zrazí so Severnou a Južnou Amerikou.

Predpokladá sa, že vulkanická činnosť počas tohto procesu „zohreje“ planétu, pričom vo väčšine častí superkontinentu dosiahne teplota viac ako 40 stupňov Celzia.

Regióny vo vnútrozemí Pangea Ultima sa zmenia na púšť a v takýchto podmienkach veľká väčšina cicavcov neprežije. V najhoršom prípade by pre ich život bolo vhodných len 8 % pôdy. V súčasnosti je to podľa vedcov 66 %.

Máme šancu prežiť?

Nie je to len pre cicavce. Môže to byť pre život rastlín, ako aj pre iné druhy života. Čo z toho vzíde, môžeme len hádať. V iných prípadoch masového vymierania je tendencia, že dominuje nový druh, ale aj iné druhy života,“ hovorí Alexander Farnsworth z University of Bristol.

Ďalšia výskumníčka Hannah Davis sa však domnieva, že cicavce majú šancu prežiť tieto zmeny. Podľa nej nie je s určitosťou známe, kde superkontinent vznikne. Ak sa to stane na vrchole severného pólu, potom budú podmienky pre život lepšie. „V minulosti nastalo vyhynutie a stane sa tak aj v budúcnosti. Myslím si, že život to prežije. Je to len akési temné obdobie,“ vraví Davis.

Farnsworth naznačuje, že ak budú ľudia o 250 miliónov rokov stále nažive, budú sa vedieť prispôsobiť novým podmienkam. „Mám pocit, že ak by sme mohli opustiť túto planétu a nájsť miesto, kde by sa dalo žiť, bola by to lepšia voľba,“ povedal.

Viac k témam: Planéta, Výskum
Zdroj: SITA.sk – Zem sa nachádza uprostred vzniku superkontinentu, život na planéte bude v ohrození © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Európsky teleskop Euclid úspešne vyslali za objavovaním tajomného temného vesmíru

2.7.2023 (SITA.sk) – Európsky vesmírny teleskop Euclid odštartoval v sobotu z Mysu Canaveral na Floride na výpravu za objavovaním tajomnej a neviditeľnej sféry známej ako temný vesmír.

Euclid, pomenovaný po starovekom gréckom matematikovi, preskúma miliardy galaxií pokrývajúcich viac ako jednu tretinu oblohy.

Šéf ESA je nadšený

Vedci dúfajú, že určením polohy a tvaru galaxií vzdialených až desať miliárd svetelných rokov získajú lepší prehľad o temnej energii a temnej hmote, ktoré tvoria väčšinu vesmíru.

„Som taký nadšený, že vidím túto misiu vo vesmíre, pretože viem, že je na ceste,“ povedal generálny riaditeľ Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Josef Aschbacher z miesta štartu na Floride.

Obrátili sa na SpaceX

Euclid mal pôvodne štartovať na ruskej rakete z Francúzskej Guyany v Južnej Amerike, hlavného európskeho kozmodrómu.

Európske a ruské vesmírne agentúry však po minuloročnej invázii Moskvy na Ukrajinu prerušili vzťahy a ESA sa preto napokon obrátila na spoločnosť miliardára Elona Muska SpaceX, pretože čakanie na európsku raketu Ariane novej generácie by znamenalo oneskorenie misie o viac ako dva roky.

Viac k témam: Vesmír, vesmírny teleskop Euclid
Zdroj: SITA.sk – Európsky teleskop Euclid úspešne vyslali za objavovaním tajomného temného vesmíru © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Obrovská raketa Starship do vesmíru na prvý pokus nevzlietla, spoločnosť SpaceX odložila jej štart

17.4.2023 (SITA.sk) – Spoločnosť SpaceX v pondelok odvolala svoj pokus o prvý štart jej obrovskej rakety. Takmer 120 metrov vysoká Starship mala vzlietnuť z južného Texasu bez posádky či družíc.

Spoločnosť Elona Muska jej štart odložila pre problém s prvým stupňom rakety. Ďalší pokus sa bude môcť uskutočniť najskôr v stredu.

SpaceX plánuje použiť Starship na vyslanie astronautov a nákladu na Mesiac a nakoniec aj na Mars.

Viac k témam: Vesmír, Vesmírna loď Starship
Zdroj: SITA.sk – Obrovská raketa Starship do vesmíru na prvý pokus nevzlietla, spoločnosť SpaceX odložila jej štart © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Európska únia otvorila v arktickom Švédsku svoj prvý pevninský štartovací komplex pre malé satelity

13.1.2023 (Webnoviny.sk) – Európska únia (EÚ) chce posilniť svoje kapacity na vypúšťanie malých satelitov do vesmíru pomocou novej štartovacej rampy v arktickom Švédsku.

Európski predstavitelia a švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv v piatok otvorili prvý pevninský orbitálny štartovací komplex EÚ.

Malé satelity hrajú dôležitú rolu

Nové zariadenie vo vesmírnom stredisku Esrange v blízkosti mesta Kiruna by malo doplniť súčasné kapacity EÚ na vypúšťanie satelitov vo Francúzskej Guyane.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že malé satelity sú kľúčové pre sledovanie prírodných katastrof v reálnom čase a vo svetle ruskej vojny na Ukrajine pomáhajú zaručiť globálnu bezpečnosť.

Prvý štart na budúci rok

„Dnes vieme, že odvážne ukrajinské sily efektívne využívajú malé satelity na sledovanie pohybu ruských jednotiek,“ povedala.

Prvý štart satelitu sa očakáva na budúci rok. Celkový počet satelitov by mohol do roku 2040 dosiahnuť 100-tisíc v porovnaní so súčasnými piatimi tisíckami funkčných satelitov.

Viac k témam: Satelity, štartovacia rampa, Vesmír, vesmírne stredisko Esrange
Zdroj: Webnoviny.sk – Európska únia otvorila v arktickom Švédsku svoj prvý pevninský štartovací komplex pre malé satelity © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Musk chce kúpou Twitteru pomôcť ľudstvu, kde sa dá povedať čokoľvek bez následkov

28.10.2022 (Webnoviny.sk) – Americký miliardár Elon Musk v súvislosti s kúpou sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter vyhlásil, že kupuje platformu, aby „pomohla ľudstvu“ a nechce, aby sa stala „bezplatným pekelným prostredím pre všetkých“, kde sa dá povedať čokoľvek bez následkov.

Správa pre inzerentov zverejnená vo štvrtok na Twitteri prišla deň pred Muskovým konečným termínom na uzavretie kúpy spoločnosti za 44 miliárd dolárov.

Dôvod, prečo som získal Twitter, je ten, že pre budúcnosť civilizácie je dôležité mať spoločné digitálne námestie, kde sa dá zdravo debatovať o širokej škále názorov bez použitia násilia,“ uviedol Musk a ďalej pokračoval: „V súčasnosti existuje veľké nebezpečenstvo, že sociálne médiá sa rozdelia na krajne pravicové a krajne ľavicové ozveny, ktoré vytvárajú viac nenávisti a rozdeľujú našu spoločnosť.“

Reklamná platforma

Musk vo štvrtok povedal inzerentom, že chce, aby bol Twitter „najuznávanejšou reklamnou platformou na svete“. Povedal, že by to malo byť „vrelé a príjemné pre všetkých“ a umožniť používateľom vybrať si zážitok, ktorý chcú mať.

Neurobil som to preto, aby som zarobil peniaze,“ povedal o pripravovanej akvizícii a dodal: „Urobil som to preto, aby som sa pokúsil pomôcť ľudstvu, ktoré milujem. A robím to s pokorou, uvedomujúc si, že neúspech pri dosahovaní tohto cieľa, napriek nášmu najlepšiemu úsiliu, je veľmi reálnou možnosťou.“

Mnoho falošných účtov

Piatkový termín na uzavretie obchodu nariadil súd v Delaware. Musk ešte v apríli ponúkol, že Twitter odkúpi, no neskôr sa pokúsil z dohody vycúvať, tvrdiac okrem iného to, že na sociálnej sieti je omnoho viac falošných účtov, ako firma uvádzala.

Podľa Twitteru sa tým Musk snažil zakryť to, že akvizíciu už nepovažoval za atraktívnu. Twitter sa tak rozhodol zažalovať Muska a žiadal dokončenie akvizície.

Ak obe strany nedodržia piatkový termín, ďalším krokom by mohol byť novembrový proces, ktorý by pravdepodobne viedol k tomu, že sudca prinúti Muska dokončiť dohodu. Musk však signalizoval, že dohoda sa uskutoční do piatku. V stredu navštívil centrálu Twitteru v San Franciscu a zmenil svoj profil na Twitteri na „Chief Twit“.

Viac k témam: Digitálna sféra, Kúpa, Reklamná plocha, Súdny proces
Zdroj: Webnoviny.sk – Musk chce kúpou Twitteru pomôcť ľudstvu, kde sa dá povedať čokoľvek bez následkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov za prelomové experimenty v oblasti kvantovej mechaniky (video)

4.10.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 4. októbra 2022, 12:51

Nobelovu cenu za fyziku tento rok dostane trojica vedcov za svoje prelomové experimenty s previazanými kvantovými stavmi. Generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Hans Ellegren v Štokholme vyhlásil, že Francúzovi Alainovi Aspectovi, Američanovi Johnovi F. Clauserovi a Rakúšanovi Antonovi Zeilingerovi udeľujú prestížne ocenenie „za experimenty s previazanými fotónmi, ktoré potvrdzujú porušenie Bellovej nerovnosti a sú priekopnícke pre kvantovú informačnú vedu“.

V previazaných kvantových stavoch sa dve častice správajú ako jedna jednotka, aj keď sú od seba oddelené. Výskum troch vedcov vydláždil cestu pre novú technológiu založenú na kvantových informáciách, uviedla Nobelova komisia v tlačovej správe na webstránke www.nobelprize.org.

Predseda komisie pre fyziku Anders Irbäck sa vyjadril, že „práca laureátov s previazanými stavmi má veľký význam, dokonca aj nad rámec základných otázok o interpretácii kvantovej mechaniky“.

Viac k témam: Nobelova cena za fyziku
Zdroj: Webnoviny.sk – Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov za prelomové experimenty v oblasti kvantovej mechaniky (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Južná Kórea vyslala k Mesiacu svoj prvý lunárny orbiter, Danuri bude zbierať dáta z výšky sto kilometrov

5.8.2022 (Webnoviny.sk) – Južná Kórea vo štvrtok vyslala k Mesiacu svoj prvý lunárny orbiter. Satelit Danuri vyniesla do vesmíru raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá vyštartovala z amerického Mysu Canaveral pred západom slnka.

K Mesiacu by sa mal dostať v decembri. Ak bude úspešný, pridá sa k strojom, ktoré okolo neho prevádzkujú USA a India.

Danuri nesie šesť vedeckých nástrojov vrátane kamery pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA). Je navrhnutý tak, aby nahliadol do trvalo zaľadnených kráterov na mesačných póloch.

Jeho úlohou bude zber geologických a ďalších dát, ktoré bude získavať z výšky len 100 kilometrov nad mesačným povrchom.

Misia za 180 miliónov dolárov je prvým krokom Južnej Kórey pri skúmaní Mesiaca. Zhruba do roku 2030 plánuje krajina so svojím vlastným strojom na ňom aj pristáť.

Viac k témam: Danuri, lunárny orbiter, Mesiac, Raketa Falcon 9, Vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Južná Kórea vyslala k Mesiacu svoj prvý lunárny orbiter, Danuri bude zbierať dáta z výšky sto kilometrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú

26.7.2022 (Webnoviny.sk) – Rusko po roku 2024 odstúpi od projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a bude sa sústrediť na budovanie vlastnej stanice na obežnej dráhe. V utorok to oznámil novovymenovaný šéf ruskej vesmírnej agentúry.

Jurij Borisov, ktorého tento mesiac vymenovali na čelo Roskosmosu, počas stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom povedal, že Rusko splní svoje záväzky voči partnerom na ISS a následne projekt opustí.

Napätie medzi Ruskom a Západom

„Padlo rozhodnutie po roku 2024 opustiť stanicu,“ uviedol Borisov.

Jeho vyjadrenie potvrdilo predchádzajúce vyhlásenia ruských predstaviteľov o zámere Moskvy po roku 2024 opustiť stanicu.

Prišlo tiež v čase rastúceho napätia medzi Ruskom a Západom v súvislosti s vojenskou agresiou Kremľa na Ukrajine.

Podpísali dohodu s NASA

Napriek rozporom podpísali americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) a Roskosmos tento mesiac dohodu, na základe ktorej budú americkí astronauti ďalej využívať ruské rakety a ruskí kozmonauti zase budú od jesene využívať na lety na ISS služby spoločnosti SpaceX.

Dohoda zabezpečuje, že vesmírna stanica bude mať na palube vždy aspoň jedného Američana a jedného Rusa.

Viac k témam: ISS Medzinárodná vesmírna stanica, rusko-ukrajinský konflikt, Vesmír
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusko sa po roku 2024 stiahne z Medzinárodnej vesmírnej stanice, na obežnej dráhe si chce vybudovať vlastnú © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Netflix zaplatí Taliansku viac ako 55,8 milióna eur, ide o urovnanie daňového sporu s úradmi

20.5.2022 (Webnoviny.sk) – Americká spoločnosť Netflix podnikajúca v oblasti streamovacích služieb súhlasila s tým, že Taliansku zaplatí viac ako 55,8 milióna eur, aby urovnala daňový spor s úradmi krajiny.

Urovnanie sa týka daní, pokút a úrokov za roky 2015 až 2019. Informovala o tom v piatok prokuratúra v Miláne. Netflix zároveň v tomto roku zriadil taliansku dcérsku firmu, ktorá bude riešiť platenie daní v Taliansku na základne predplatného od tamojších obyvateľov za jeho služby.

Prokuratúra v Miláne uviedla, že dôvodom jej prešetrovania Netflixu je fyzická prítomnosť technologickej infraštruktúry firmy v Taliansku, vrátane 350 serverov, ktorej cieľom je dosahovať príjmy. Netflix urovnanie privítal.

Počas celého vyšetrovania sme spolupracovali s talianskymi úradmi a naďalej veríme, že sme konali v úplnom súlade s talianskymi a medzinárodnými daňovými zákonmi,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Viac k témam: Dane, Pokuty, Streamovacia služba
Zdroj: Webnoviny.sk – Netflix zaplatí Taliansku viac ako 55,8 milióna eur, ide o urovnanie daňového sporu s úradmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Kategórie
Veda a technika

Počas pandémie stúpla základná digitálna gramotnosť na Slovensku len mierne

14.5.2022 (Webnoviny.sk) – V pandemickom období rokov 2020 až 2022 stúpol podiel dospelej digitálne digitálne gramotnej populácie, teda tých, ktorí disponujú základnou, pokročilou alebo expertnou úrovňou digitálnych zručností len mierne, konkrétne z 81 percent na 83 percent.

Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), ktorý sa uskutočnil vo februári tohto roku na výberovej vzorke 1 003 respondentov starších ako 18 rokov.

Zároveň podľa prieskumu klesol podiel digitálne negramotných, teda tých, ktorí nevedia pracovať s počítačmi, internetom, smartfónmi alebo tabletmi z 19 percent na 17 percent.

Väčšinový začiatočníci

Podľa prieskumu 58 percent opýtaných deklaruje digitálne zručnosti na základnej užívateľskej úrovni. Konkrétne ide o bežné činnosti, ako je napríklad práca s počítačom, smartfónom, tabletom, kancelárskymi aplikáciami, internetom, e-mailom, sociálnymi sieťami alebo internetbankingom.

Viac o téme: Koronavírus

Pokročilou úrovňou digitálnych zručností, teda prácou s profesionálnymi aplikáciami a hardvérom napríklad v priemysle, administratíve, službách, verejnej správe alebo podnikaní disponuje podľa zistení IVO ďalšia skoro štvrtina dospelej populácie, teda 23 percent. Najvyššiu, teda expertnú úroveň, dosahujú dve percentá respondentov.

Zdokonalenie či nové vedomosti

Prieskum tiež podľa IVO ukázal kvalitatívne zmeny v prostredí digitálne gramotných. Viac ako dve tretiny respondentov totiž podľa výsledkov prieskumu tvrdia, že za posledné dva roky sa naučili ovládať nový hardvér, softvér, elektronické služby alebo sa zdokonalili v tom, čo nedostatočne ovládali.

Konkrétne 81 percent spomedzi týchto respondentov uvádza, že sa zlepšilo v práci s počítačom alebo prenosným počítačom, 79 percent so smartfónom alebo tabletom, 73 percent v používaní elektronických služieb, 69 percent v používaní bežných aplikácií a 69 percent v používaní sociálnych sietí. Progres v používaní špecializovaných, respektíve profesionálnych aplikácií deklarovalo 41 percent digitálne gramotných respondentov.

Donútila ich pandémia

V celkovom pohľade takmer 6 z 10 respondentov priznalo, že ich pandémia prinútila k tomu, aby sa zlepšili, naučili niečo nové či zintenzívnili využívanie informačných a komunikačných technológií. Hoci ide najmä o skupiny s vyššou úrovňou digitálnej gramotnosti a s ľahšou adaptáciou na informačné technológie, nájdeme tu napríklad aj ľudí so základným vzdelaním alebo obyvateľov menších obcí,“ povedal analytik IVO Marián Velšic.

Naopak, ani pandémia podľa neho nedokázala výraznejšie zlepšiť úroveň digitálnych zručností u dôchodcov, nezamestnaných či respondentov z najchudobnejších domácností. „Títo ľudia väčšinovo deklarujú, že pandémia ich k progresu v tejto oblasti vôbec neprinútila,“ skonštatoval Velšic.

Kľúčové faktory

Kľúčovým faktorom v prípade zlepšení využívania informačných a komunikačných technológií sa podľa prieskumu počas pandémie stala najmä nutnosť využívať niektoré elektronické služby, napríklad prihlasovanie sa na očkovanie a testovanie, získanie a využívanie COVID pasu, komunikácia so sociálnou a zdravotnou poisťovňou, úradom práce či daňovým úradom.

Napríklad služby na webstránkach Národného centra zdravotníckych informácií využilo 67 percent respondentov, webový portál korona.gov.sk 59 percent a elektronické služby zdravotníckych zariadení, teda ambulancií lekárov, polikliník a nemocníc 53 percent opýtaných.

V menšej miere boli podľa prieskumu využívané e-služby zdravotných poisťovní (31 percent), samospráv (27 percent), sociálnej poisťovne a úradov práce (25 percent) alebo daňových úradov a finančnej správy (19 percent). IVO dodáva, že relatívne najnižší bol záujem o e-služby zamerané na schémy pomoci v cestovnom ruchu, v doprave alebo v kultúre, ktoré využilo 16 percent respondentov.

Viac k témam: Digitálne technológie, Gramotnosť, Internet, Internetbanking, IVO Inštitút pre verejné otázky, mobilné telefóny, Pandémia, Počítače, Prieskukm, smartfóny, Sociálne siete, Tablety
Zdroj: Webnoviny.sk – Počas pandémie stúpla základná digitálna gramotnosť na Slovensku len mierne © SITA Všetky práva vyhradené.

This function has been disabled for Spišiakoviny.

Exit mobile version