Aké mená vládnu svetom? Slováci sa vracajú k pôvodným slovenským menám

 
 

Aké mená vládnu svetom? Slováci sa vracajú k pôvodným slovenským menám

V posledných rokoch bol na Slovensku a celkovo vo svete zaznamenaný nárast amerikanizovaných dievčenských a chlapčenských mien, ktoré sa stávali čoraz populárnejšími.

Dnes je to už všetko ináč. Od mien ako Jessica, Vanessa, Mathias sa postupne upúšťa a Európania sa postupne vracajú k neexotickým , konzervatívnejším menám.

Aké sú populárne dievčenské mená?

Najpopulárnejším dievčenským menom je jednoznačne meno Ema/Emma, ktoré vládne najmä v Slovinsku, Belgicku, Luxembursku, či Holandsku. Slovensku v posledných rokoch vládne Sofia. A toto meno sa objavuje aj v Taliansku. Nečudo, keďže v gréčtine  meno Sofia znamená múdrosť, možno aj preto si získalo takú obľubu.

 

A čo chlapčenské mená?

Čo sa týka chlapčenských mien je to určite rôznorodejšie. No môžeme povedať, že vo svete si mamičky obľúbili najmä Jakubov a Lukášov alebo Lukasov. Tieto mená sa objavujú často aj u nás, či u našich susedov Čechov, či Rakúšanov.

Z oboch máp sa dá vyčítať, že Slováci sa postupne vracajú k svojim koreňom a k menám svojich predkov.

 

A my môžeme len potvrdiť, že naše číre slovenské mená sú krásne a môžeme byť na ne len a len hrdí. A čo vy? Aké mená preferujete vy? Napíšte nám do komentára.

 

Ilustračné foto: pixabay.com

Foto máp: indy100.com

Zdroj: www.indy100.com

Tento článok zaujal veľa ľudí