Úvod  >  Článok:  Mladá talentovaná Krompašanka vyrába originálne a jedinečné šperky

Mladá talentovaná Krompašanka vyrába originálne a jedinečné šperky

Každá žena určite miluje módu, krásne šperky, raz za čas sa vyparádiť a byť v dave neprehliadnuteľná. Marieta pochádza z Krompách a vyrába neopakovateľné sa šperky, ktoré nikdy nie sú rovnaké. Každý kus je len jeden a originálny. O svojom koníčku nám prezradila viac.

Marieta  už od mala stále niečo tvorila a ako nám pre Spišiakoviny prezradila, rada som kreslila a vyrábala niečo nové a originálne, také veci, ktoré nikto nemal.“  Mnohí sme si ako deti skúsili vyrábať všelijaké náramky, či náhrdelníky, aj Marieta začala s navliekaním koráľov, no ako sama vravela, po čase ma to nebavilo, bolo to pre mňa príliš jednoduché a neskôr som začala skúšať iné techniky.“

Vždy ju to ťahalo k niečomu väčšiemu, niečomu ako je dizajn a móda, no najmä k doplnkom a takto sa začala naplno venovať výrobe šperkov.

„Stále ma to ťahalo k móde a myslím si, že šperky sú neodmysliteľnou súčasťou, ktoré môžu outfit oživiť alebo jednoducho doplniť. A teší ma, keď vidím niekoho, kto nosí práve môj šperk a kus mojej práce,“ povedala  s tým, že stále sa snaží vyrábať jedinečné a neopakovateľné kúsky.

 

Pri výrobe používa rôzne materiály, ktorých neodmysliteľnou súčasťou sú predovšetkým korále, no jej práca je na materiály veľmi bohatá. Využíva aj drôtiky, textílie, bavlnky, filc, „sujtašky“. Túto techniku nám trochu priblížila: „Soutache je lemovacia technika, pri ktorej sa šperky zošívajú.“ Najnovšie pracuje aj s materiálmi ako meď, železo a pod., do ktorých vyráža slová alebo iniciálky podľa výberu. „S týmto mi pomáha aj priateľ, ktorý mi materiály pracne opracuje a pripraví na „zdobenie“,“ doplnila Marieta.

 

Každá práca si vyžaduje čas a trpezlivosť a pri šperkoch je to dvojnásobné, pretože ako nám uviedla Marieta, najťažšie na výrobe šperkov je to, že ide o prácu s drobnými korálikmi a občas sa stane, že sa nitky pomotajú a ona ich musí rozobrať, čo je možno zdĺhavejšie ako samotná výroba. Tiež je to veľmi náročné pre oči a chrbát, no napriek tomu si pri práci oddýchne a zrelaxuje. Najlepšie sa jej pracuje v noci, keď má kľud a všetci spia alebo cez víkend, keď si chce oddýchnuť.

A čo ju na tom baví najviac? „Najviac ma na tom baví to, že sa môžem realizovať podľa mojich nápadov, že môžem skúšať nové techniky a experimentovať. Taktiež som rada, ak sa moja práca páči ostatným a aj to, ak môžem ľuďom vyrobiť šperk podľa ich vlastných predstáv. Som veľmi rada, že svoju predstavu zverili práve mne.“

Marieta vyrobila už mnoho naozaj originálnych šperkov, ale  najvýnimočnejšie šperky sú pre ňu tie, ktorými môže obdarovať svojich blízkych, pretože vtedy im daruje kúsok zo seba.

Okrem šperkov Marieta vyrába aj rôzne dekorácie ako sú ikebany, vankúšiky, maľovanie na textil a mnoho ďalších, no práve šperky jej učarovali asi najviac, pretože ako sa nám sama priznala, „stále sa vraciam k šperkom a snažím sa tomu venovať čo najviac.“ Jej práce si môžete pozrieť v našej galérii aj na jej facebookovej stránke Mariben -bižu.

Zdroj: Marieta B.

 

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním