Úvod  >  Článok:  ZSSK plní sľub: číslo preukazu už pri nákupe lístka cez internet netreba

ZSSK plní sľub: číslo preukazu už pri nákupe lístka cez internet netreba

Nakupovanie cestovných lístkov cez internet je opäť jednoduchšie. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) zrušila povinnosť zadávať pri nákupe číslo identifikačného dokladu cestujúceho – občianskeho preukazu, pasu alebo preukazu na zľavu.

Bežnému nezaregistrovanému cestujúcemu stačí teraz napísať len meno, priezvisko a e-mailovú adresu. Číslo preukazu zadávajú len bezplatní cestujúci.

„Tento rok pracujeme na veľkých zmenách v internetovom obchode a na mobilnej aplikácii. Oboje onedlho verejnosti predstavíme. Zrušenie povinnosti zadávať číslo občianskeho preukazu alebo iného dokladu a spružnenie lehôt na vrátenie lístka sme však chceli uskutočniť čo najskôr. Tieto kroky od nás verejnosť oprávnene žiadala,“ vysvetľuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky ZSSK.

Zjednodušenie pocítia najmä užívatelia, ktorí kupovali lístky pre svojich priateľov, rodinu či kolegov. Nebudú potrebovať poznať čísla ich preukazov. Pružnejšie bude po novom aj vrátenie cestovných lístkov.

„Doteraz mohli cestujúci bežný lístok kúpený cez internet vrátiť do dvoch hodín pred odchodom vlaku z východovej alebo pohraničnej stanice. Po novom to bude možné až do odchodu vlaku z nástupnej stanice cestujúceho. Cestujúci, ktorí platia za lístok pomocou Kreditného konta, naďalej majú možnosť storno poplatok pripočítavať k ich bonusovému kreditu, takže ho môžu využiť na nákup ďalších lístkov,“ uviedla ZSSK.

Bežný cestovný lístok zároveň možno tak ako predtým využiť aj v ďalšom spoji na rovnakej trase až do konca jeho platnosti, čo sa hodí, ak napríklad cestujúci vlak nestihne alebo len jednoducho zmení plány a chce využiť neskorší vlak. Aj nákup bežného lístka a miesteniek bude po novom cez internet prístupný až do odchodu vlaku z nástupnej stanice cestujúceho. Doteraz sa predaj lístkov pri všetkých vlakoch okrem InterCity končil 15 minút pred ich odchodom.

„Novú výhodu získajú používatelia Kreditného konta. Ak si kupovali lístok ako zaregistrovaní zákazníci v pokladnici alebo cez internet, odškodnenie za prípadné meškanie vlaku InterCity si budú môcť uplatniť po prihlásení do konta cez internet a zapíše sa im ako bonusový kredit v ich Kreditnom konte. Nebude treba odovzdávať v pokladnici originály cestovných lístkov a potvrdenia od vlakvedúceho,“ zdôraznila spoločnosť.

Zaregistrovaní zákazníci so zákazníckym kontom si môžu Kreditné konto aktivovať a vložiť naň finančné prostriedky v pokladniciach v 85 staniciach a predajných miestach alebo cez internet. Odškodnenie funguje až po aktivovaní Kreditného konta.

„Podrobnejšie informácie sú k dispozícii na našom webe Zjednodušovanie nákupu lístka a rozširovanie možností súvisí aj s vylepšovaním kontrolných zariadení sprevádzajúceho personálu vo vlakoch,“ doplnila.

Veľká časť lístkov ZSSK nie je viazaná na konkrétny vlak a konkrétne sedadlo, v čom sa odlišujú od lístkov, ktoré ponúkajú súkromní dopravcovia na svoje komerčné vlaky. Aj preto vlakový personál pri kontrole internetových dokladov môže cestujúceho požiadať o preukaz s fotografiou cestujúceho – napríklad občiansky, vodičský preukaz alebo preukaz oprávňujúci na zľavu z cestovného.

Informovala nás:

Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.
odbor komunikácie

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás zdieľaním